Zilveren Nipkowschijf: verschil tussen versies
(47 tussenliggende versies door 5 gebruikers niet weergegeven) | |||
Regel 3: | Regel 3: | ||
De bestuursleden van deze stichting komen nog steeds uit de journalistieke hoek. De stichting reikt naast de Nipkowschijf ook de Reissmicrofoon (radio) en de Prichettprijs (multimediaal) uit. De jury kan bovendien Ereprijzen voor een geheel oeuvre en eervolle vermeldingen toekennen. De stichting Nipkow werkt zonder nominaties. | De bestuursleden van deze stichting komen nog steeds uit de journalistieke hoek. De stichting reikt naast de Nipkowschijf ook de Reissmicrofoon (radio) en de Prichettprijs (multimediaal) uit. De jury kan bovendien Ereprijzen voor een geheel oeuvre en eervolle vermeldingen toekennen. De stichting Nipkow werkt zonder nominaties. | ||
In de tijd dat de prijs in het leven is geroepen, is er nog maar één televisiezender met een beperkt aanbod. Eén prijs is dus meer dan voldoende. Het aanbod is inmiddels sterk vergroot, maar toch houdt de stichting vast aan één categorie, wat de waarde van de prijs vergroot. Het beeld is grotendeels van zilver gemaakt. | In de tijd dat de prijs in het leven is geroepen, is er nog maar één televisiezender met een beperkt aanbod. Eén prijs is dus meer dan voldoende. Het aanbod is inmiddels sterk vergroot, maar toch houdt de stichting vast aan één categorie, wat de waarde van de prijs vergroot. Het beeld is grotendeels van zilver gemaakt. De prijs is afgeleid van de uitvinding van de Duitse ingenieur Paul Nipkov in zijn onderzoekingen om met [[grofrastertelevisie]] beelden over te brengen. De Reiszmicrofoon wordt rond het jaar 1935 gebruikt en in die dagen als [[zelfbouwmicrofoon]] door veel radioamateurs nagebouwd. | ||
De prijzen worden uitgereikt in de eerste helft van het jaar. | De prijzen worden uitgereikt in de eerste helft van het jaar. | ||
Regel 14: | Regel 13: | ||
| width="48" height="13" | Jaar | | width="48" height="13" | Jaar | ||
| width="236" | Maker/titel | | width="236" | Maker/titel | ||
| width="100" | Zendg. | | width="100" | Zendg. | ||
| width="84" | | | width="84" | | ||
Regel 21: | Regel 19: | ||
| height="26" | 1962 | | height="26" | 1962 | ||
| [[Mies Bouwman]] | | [[Mies Bouwman]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
Regel 29: | Regel 25: | ||
| height="26" | 1985 | | height="26" | 1985 | ||
| [[Kees van Kooten]], [[Wim de Bie]] | | [[Kees van Kooten]], [[Wim de Bie]] | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
Regel 37: | Regel 31: | ||
| height="26" | 1989 | | height="26" | 1989 | ||
| [[Wim Koole]] | | [[Wim Koole]] | ||
| [[IKON]] | | [[IKON]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height="26" | | | height="26" | 1994 | ||
| [[Wim | | [[Wim T. Schippers]] | ||
| | | [[VPRO]] | ||
| [[ | | | ||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 1997 | |||
| [[Martijn Lindenberg]] | |||
| [[NTS]], [[NOS]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 1998 | |||
| [[Het Klokhuis]] | |||
| [[NPS]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2004 | |||
| [[Theo Reitsma]] | |||
| [[NOS]] | |||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height="26" | | | height="26" | 2005 | ||
| [[ | | [[Villa Achterwerk]] | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2007 | |||
| [[Sonja Barend]], [[Ellen Blazer]] | |||
| [[VARA]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2010 | |||
| [[Ad van Liempt]] | |||
| [[NPS]], [[NTR]], [[VPRO]] | |||
| | | | ||
Regel 61: | Regel 79: | ||
| height="26" | 2012 | | height="26" | 2012 | ||
| [[De taarten van Abel]] | | [[De taarten van Abel]] | ||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2014 | |||
| [[Peter van Ingen]] - [[Zomergasten]] | |||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2017 | |||
| [[Frans Bromet]] | |||
| | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2018 | |||
| [[André van Duin]] | |||
| | | | ||
| [[ | | | ||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2019 | |||
| [[Jeroen Pauw]] | |||
| | | | ||
| | | | ||
Regel 80: | Regel 120: | ||
| height="26" | 1961 | | height="26" | 1961 | ||
| [[Kunstgrepen]] | | [[Kunstgrepen]] | ||
| [[Pierre | | [[Pierre Janssen]], [[Leen Timp]] | ||
| [[AVRO]] | | [[AVRO]] | ||
| | | | ||
Regel 92: | Regel 132: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1962 | ||
| [[De bezetting]] | | [[De bezetting]] | ||
| [[Lou de Jong]] | | [[Lou de Jong]] | ||
Regel 106: | Regel 146: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1963 | ||
| [[De Rudi Carrell show]] | | [[De Rudi Carrell show]] | ||
| [[Rudi Carrell]] | | [[Rudi Carrell]] | ||
Regel 120: | Regel 160: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1964 | ||
| [[Brandpunt]] | | [[Brandpunt]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 127: | Regel 167: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1966 | ||
| Ontwikkeling van de tv in Nederland | | Ontwikkeling van de tv in Nederland | ||
| [[Erik de Vries]] | | [[Erik de Vries]] | ||
Regel 134: | Regel 174: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1967 | ||
| Camerawerk in [[Brandpunt]] | | Camerawerk in [[Brandpunt]] | ||
| [[Piet Kaart]] | | [[Piet Kaart]] | ||
Regel 141: | Regel 181: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1968 | ||
| Niet uitgereikt | | Niet uitgereikt | ||
| | | | ||
Regel 148: | Regel 188: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1969 | ||
| Oeuvreprijs | | Oeuvreprijs | ||
| [[Bob Rooyens]] | | [[Bob Rooyens]] | ||
Regel 162: | Regel 202: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1971 | ||
| [[Een klein uur "U"]] | | [[Een klein uur "U"]] | ||
| [[Koos Postema]] | | [[Koos Postema]] | ||
Regel 169: | Regel 209: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1972 | ||
| [[Een milde dood]] | | [[Een milde dood]] | ||
| [[Henk Mochel]] | | [[Henk Mochel]] | ||
Regel 176: | Regel 216: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1973 | ||
| [[Het gat van Nederland]] | | [[Het gat van Nederland]] | ||
| [[Hans Keller]] | | [[Hans Keller]] | ||
Regel 197: | Regel 237: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1976 | ||
| Oeuvreprijs grafische vormgeving | | Oeuvreprijs grafische vormgeving | ||
| [[Jaap Drupsteen]] | | [[Jaap Drupsteen]] | ||
Regel 225: | Regel 265: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1980 | ||
| Opname (Werktheater) | | Opname (Werktheater) | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 239: | Regel 279: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1982 | ||
| [[Vijf jaar later]] | | [[Vijf jaar later]] | ||
| [[Kees Boomkens]] | | [[Kees Boomkens]] | ||
Regel 267: | Regel 307: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1986 | ||
| [[Hier is ... Adriaan van Dis]] | | [[Hier is ... Adriaan van Dis]] | ||
| [[Adriaan van Dis]] | | [[Adriaan van Dis]] | ||
Regel 274: | Regel 314: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1987 | ||
| [[Levensberichten]] | | [[Levensberichten]] | ||
| [[Cherry Duyns]] | | [[Cherry Duyns]] | ||
Regel 281: | Regel 321: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1988 | ||
| [[De laatste voorziening]] | | [[De laatste voorziening]] | ||
| [[Maarten Schmidt]], [[Thomas Doebele]] | | [[Maarten Schmidt]], [[Thomas Doebele]] | ||
Regel 288: | Regel 328: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1989 | ||
| [[Nauwgezet en wanhopig]] | | [[Nauwgezet en wanhopig]] | ||
| [[Wim Kayzer]] | | [[Wim Kayzer]] | ||
Regel 295: | Regel 335: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1990 | ||
| [[Diogenes]] | | [[Diogenes]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 302: | Regel 342: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1990 | ||
| [[Samuel Falkland Show]] | | [[Samuel Falkland Show]] | ||
| [[Hans Hylkema]] | | [[Hans Hylkema]] | ||
Regel 323: | Regel 363: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1993 | ||
| [[De Schreeuw van de Leeuw]], [[De Leeuw is los]] | | [[De Schreeuw van de Leeuw]], [[De Leeuw is los]] | ||
| [[Paul de Leeuw]] | | [[Paul de Leeuw]] | ||
Regel 330: | Regel 370: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1994 | ||
| [[Pleidooi]] | | [[Pleidooi]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 351: | Regel 391: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1997 | ||
| [[Veldpost]] | | [[Veldpost]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 358: | Regel 398: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1998 | ||
| Oeuvreprijs | | Oeuvreprijs | ||
| [[Paul Witteman]] | | [[Paul Witteman]] | ||
Regel 372: | Regel 405: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1999 | ||
| [[Oud geld]] | | [[Oud geld]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 386: | Regel 412: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2000 | ||
| [[Een geschenk uit de hemel]]/[[De slag om de Brent Spar]] | | [[Een geschenk uit de hemel]]/[[De slag om de Brent Spar]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 400: | Regel 426: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2002 | ||
| [[Barend & Van Dorp]] | | [[Barend & Van Dorp]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 407: | Regel 433: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2003 | ||
| [[Kopspijkers]] | | [[Kopspijkers]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 414: | Regel 440: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2004 | ||
| [[PaPaul]] | | [[PaPaul]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 421: | Regel 447: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2005 | ||
| [[Holland Sport]] | | [[Holland Sport]] | ||
| | | | ||
Regel 435: | Regel 454: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2005 | ||
| [[Tegenlicht]] | | [[Tegenlicht]] | ||
| | | | ||
Regel 442: | Regel 461: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2006 | ||
| [[Koefnoen]] | | [[Koefnoen]] | ||
| | | | ||
Regel 456: | Regel 468: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2007 | ||
| [[Sporen uit het oosten]] | | [[Sporen uit het oosten]] | ||
| [[Rob Hof]] | | [[Rob Hof]] | ||
Regel 463: | Regel 475: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height="26 | | height="26" | 2008 | ||
| [[Van Dis in Afrika]] | | [[Van Dis in Afrika]] | ||
| [[Adriaan van Dis]] | | [[Adriaan van Dis]] | ||
Regel 477: | Regel 482: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2009 | ||
| [['t Vrije Schaep]] | | [['t Vrije Schaep]] | ||
| [[Frank Houtappels]] | | [[Frank Houtappels]] | ||
Regel 484: | Regel 489: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2010 | ||
| [[Kijken in de ziel]] | | [[Kijken in de ziel]] | ||
| [[Coen Verbraak]] | | [[Coen Verbraak]] | ||
Regel 491: | Regel 496: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2011 | ||
| [[De wereld draait door]] | | [[De wereld draait door]] | ||
| [[Matthijs van Nieuwkerk]] | | [[Matthijs van Nieuwkerk]] | ||
Regel 498: | Regel 503: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2012 | ||
| [[O'Hanlons helden]] | | [[O'Hanlons helden]] | ||
| [[Redmond O'Hanlon]] | | [[Redmond O'Hanlon]] | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2013 | |||
| [[Het nieuwe Rijksmuseum]] | |||
| [[Oeke Hoogendijk]] | |||
| [[NTR]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2014 | |||
| [[Ramses (dramaserie)| Ramses]] | |||
| [[Michiel van Erp]] | |||
| [[NTR]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2015 | |||
| [[Onze man in Teheran| Onze man in Teheran]] | |||
| [[Roel van Broekhoven]], [[Thomas Erdbrink]] | |||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2016 | |||
| [[Zondag met Lubach| Zondag met Lubach]] | |||
| [[Arjen Lubach]] | |||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2017 | |||
| [[Schuldig| Schuldig]] | |||
| [[Esther Gould]], [[Sarah Sylbing]] | |||
| [[HUMAN]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2018 | |||
| [[De luizenmoeder| De luizenmoeder]] | |||
| [[Jan Albert de Weerd]], [[Ilse Warringa]] e.a. | |||
| [[AVROTROS]] | |||
| | | | ||
|} | |} | ||
Regel 509: | Regel 556: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- style="font-weight:bold" valign="top" | |- style="font-weight:bold" valign="top" | ||
| width=" | | width="36" height="13" | Jaar | ||
| width=" | | width="156" | Titel | ||
| width=" | | width="136" | Maker | ||
| width=" | | width="80" | Zendg. | ||
| width="124" | Opmerking | |||
| width=" | |||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1962 | ||
| [[Open het dorp]] | | [[Open het dorp]] | ||
| [[Mies Bouwman]] | | [[Mies Bouwman]] | ||
| [[AVRO]] | | [[AVRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1973 | ||
| [[Den Haag Vandaag]] | | [[Den Haag Vandaag]] | ||
| | | | ||
| [[NOS]] | | [[NOS]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1974 | ||
| [[Panoramiek]] | | [[Panoramiek]] | ||
| | | | ||
| [[NOS]] | | [[NOS]] | ||
| o.a. berichtgeving Watergate | | o.a. berichtgeving Watergate | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1976 | ||
| [[Jouw beurt]] | | [[Jouw beurt]] | ||
| [[Wim Neijman]] | | [[Wim Neijman]] | ||
| [[IKON]] | | [[IKON]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1977 | ||
| [[Den Haag Vandaag]] | | [[Den Haag Vandaag]] | ||
| | | | ||
| [[NOS]] | | [[NOS]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1977 | ||
| Cultureel aankoopbeleid | | Cultureel aankoopbeleid | ||
| | | | ||
| [[NOS]] | | [[NOS]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1977 | ||
| [[Parlement en kiezer]] | | [[Parlement en kiezer]] | ||
| | | | ||
| [[TELEAC]] | | [[TELEAC]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1978 | ||
| | | | ||
| [[Pieter Verhoeff]] | | [[Pieter Verhoeff]] | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1980 | ||
| [[Lawaaipapegaai]] | | [[Lawaaipapegaai]] | ||
| [[Burny Bos]] | | [[Burny Bos]] | ||
| [[AVRO]] | | [[AVRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1981 | ||
| [[Showroom]] | | [[Showroom]] | ||
| | | | ||
| [[NCRV]] | | [[NCRV]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1981 | ||
| [[De katvanger]] | | [[De katvanger]] | ||
| | | | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
Regel 608: | Regel 643: | ||
| [[Achterkant van het gelijk]] | | [[Achterkant van het gelijk]] | ||
| | | | ||
| [[VARA]] | | [[VARA]] | ||
| prijs voor het team | | prijs voor het team | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1982 | ||
| [[De jongens Veerman]] | | [[De jongens Veerman]] | ||
| [[Hans Hylkema]] | | [[Hans Hylkema]] | ||
| [[IKON]] | | [[IKON]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1983 | ||
| [[De Titaantjes]] | | [[De Titaantjes]] | ||
| [[Hugo Heinen]] | | [[Hugo Heinen]] | ||
| [[KRO]] | | [[KRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1983 | ||
| [[Oudejaarsconference]] | | [[Oudejaarsconference]] | ||
| [[Freek de Jonge]] | | [[Freek de Jonge]] | ||
| [[IKON]] | | [[IKON]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1984 | ||
| [[Vinger aan de pols]] | | [[Vinger aan de pols]] | ||
| [[Ria Bremer]] | | [[Ria Bremer]] | ||
| [[AVRO]] | | [[AVRO]] | ||
| | | | ||
Regel 648: | Regel 678: | ||
| [[De ontmaskering van Ludi Boeken]] | | [[De ontmaskering van Ludi Boeken]] | ||
| | | | ||
| [[NOS]] | | [[NOS]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1985 | ||
| [[Achterwerk in de kast]] | | [[Achterwerk in de kast]] | ||
| | | | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1986 | ||
| [[Theo en Thea]] | | [[Theo en Thea]] | ||
| | | | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1987 | ||
| [[Een spannend bestaan]] | | [[Een spannend bestaan]] | ||
| | | | ||
| [[IKON]] | | [[IKON]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1988 | ||
| [[Mijn idee]] | | [[Mijn idee]] | ||
| [[Karst van der Meulen]] | | [[Karst van der Meulen]] | ||
| [[NCRV]] | | [[NCRV]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1989 | ||
| [[Het verhaal van Kees]] | | [[Het verhaal van Kees]] | ||
| [[Willem Wilmink]] | | [[Willem Wilmink]] | ||
| [[NCRV]] | | [[NCRV]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1990 | ||
| [[Na het feest, zonder afscheid verdwenen]] | | [[Na het feest, zonder afscheid verdwenen]] | ||
| [[Toni Boumans]] | | [[Toni Boumans]] | ||
| [[VARA]] | | [[VARA]] | ||
| uitgezonden als aflevering van [[Impact]] | | uitgezonden als aflevering van [[Impact]] | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1991 | ||
| | | | ||
| [[Paul de Leeuw]] | | [[Paul de Leeuw]] | ||
| [[VARA]] | | [[VARA]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1993 | ||
| [[Pleidooi]] | | [[Pleidooi]] | ||
| | | | ||
| [[AVRO]] | | [[AVRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1995 | ||
| [[Na de oorlog]] | | [[Na de oorlog]] | ||
| | | | ||
| [[NPS]] | | [[NPS]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1995 | ||
| Nederland-Turkije | | Nederland-Turkije | ||
| | | | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1998 | ||
| [[Sportpaleis De Jong]] | | [[Sportpaleis De Jong]] | ||
| [[Wilfried de Jong]] | | [[Wilfried de Jong]] | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1999 | ||
| [[Michiel van Erp]] | | [[Michiel van Erp]] | ||
| [[Lang leve de kampioenen]] | | [[Lang leve de kampioenen]] | ||
| [[VARA]] | | [[VARA]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2000 | ||
| [[De Daltons]] | | [[De Daltons]] | ||
| | | | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2001 | ||
| Telefilm project | | Telefilm project | ||
| | | | ||
| | | alle omroepen | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2002 | ||
| [[De enclave]] | | [[De enclave]] | ||
| | | | ||
| [[VARA]] | | [[VARA]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2003 | ||
| [[Tegenlicht]] | | [[Tegenlicht]] | ||
| | | | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2007 | ||
| [[Beperkt houdbaar]] | | [[Beperkt houdbaar]] | ||
| [[Sunny Bergman]] | | [[Sunny Bergman]] | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2008 | ||
| [[Sexy]] | | [[Sexy]] | ||
| [[Menna Laura Meijer]] | | [[Menna Laura Meijer]] | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2009 | ||
| [[Van Moskou tot Magadan]] | | [[Van Moskou tot Magadan]] | ||
| [[Jelle Brandt Cortius]] | | [[Jelle Brandt Cortius]] | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2010 | ||
| [[Lucky TV]] | | [[Lucky TV]] | ||
| [[Sander van | | [[Sander van de Pavert]] | ||
| [[VARA]] | | [[VARA]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2010 | ||
| | | | ||
| [[Ad van Liempt]] | | [[Ad van Liempt]] | ||
| [[NOS]], [[VPRO]], [[NTR]] | | [[NOS]], [[VPRO]], [[NTR]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2011 | ||
| [[Ali B op | | [[Ali B op volle toeren]] | ||
| [[Ali B]] | | [[Ali B]] | ||
| [[TROS]] | | [[TROS]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2012 | ||
| [[Van God | | [[Van God los (tv-serie)]] | ||
| | | | ||
| | | [[BNN]] | ||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2013 | |||
| [[De baby]] | |||
| | |||
| [[Joodse Omroep]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2013 | |||
| [[Welkom in de Gouden Eeuw]] | |||
| | |||
| [[NTR]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2014 | |||
| [[RTL Late Night]] | |||
| [[Humberto Tan]] | |||
| [[RTL4]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2015 | |||
| [[Zondag met Lubach]] | |||
| | |||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2016 | |||
| [[Floortje naar het einde van de wereld]] | |||
| | |||
| [[BNN]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2017 | |||
| [[Jinek]], [[Pauw en Jinek: De verkiezingen]], [[De Verenigde Staten van Eva]] | |||
|[[Eva Jinek]] | |||
| [[BNN]] | | [[BNN]] | ||
| | | |
Versie van 16 mei 2019 09:04
De Nipkowschijf is een televisieprijs, toegekend door een jury van mediajournalisten. De prijs is in 1961 in het leven geroepen door televisierecensenten Hans Keller (de Volkskrant), Henk Schaafsma (NRC Handelsblad) en Han G. Hoekstra (Parool). Zij nemen het initiatief wanneer het Prins Bernard-fonds in 1960 de uitreiking van haar speciale jaarlijkse Televisieprijs staakt. Veertien jaar later brengen zij de uitreiking onder in een stichting. Het doel van de oudste televisieprijs is de kwaliteit van televisieprogramma’s te bevorderen.
De bestuursleden van deze stichting komen nog steeds uit de journalistieke hoek. De stichting reikt naast de Nipkowschijf ook de Reissmicrofoon (radio) en de Prichettprijs (multimediaal) uit. De jury kan bovendien Ereprijzen voor een geheel oeuvre en eervolle vermeldingen toekennen. De stichting Nipkow werkt zonder nominaties.
In de tijd dat de prijs in het leven is geroepen, is er nog maar één televisiezender met een beperkt aanbod. Eén prijs is dus meer dan voldoende. Het aanbod is inmiddels sterk vergroot, maar toch houdt de stichting vast aan één categorie, wat de waarde van de prijs vergroot. Het beeld is grotendeels van zilver gemaakt. De prijs is afgeleid van de uitvinding van de Duitse ingenieur Paul Nipkov in zijn onderzoekingen om met grofrastertelevisie beelden over te brengen. De Reiszmicrofoon wordt rond het jaar 1935 gebruikt en in die dagen als zelfbouwmicrofoon door veel radioamateurs nagebouwd. De prijzen worden uitgereikt in de eerste helft van het jaar.
Ere Zilveren Nipkowschijf
Jaar | Maker/titel | Zendg. | |
1962 | Mies Bouwman | ||
1985 | Kees van Kooten, Wim de Bie | VPRO | |
1989 | Wim Koole | IKON | |
1994 | Wim T. Schippers | VPRO | |
1997 | Martijn Lindenberg | NTS, NOS | |
1998 | Het Klokhuis | NPS | |
2004 | Theo Reitsma | NOS | |
2005 | Villa Achterwerk | VPRO | |
2007 | Sonja Barend, Ellen Blazer | VARA | |
2010 | Ad van Liempt | NPS, NTR, VPRO | |
2012 | De taarten van Abel | VPRO | |
2014 | Peter van Ingen - Zomergasten | VPRO | |
2017 | Frans Bromet | ||
2018 | André van Duin | ||
2019 | Jeroen Pauw |