Zilveren Nipkowschijf: verschil tussen versies
(20 tussenliggende versies door 4 gebruikers niet weergegeven) | |||
Regel 13: | Regel 13: | ||
| width="48" height="13" | Jaar | | width="48" height="13" | Jaar | ||
| width="236" | Maker/titel | | width="236" | Maker/titel | ||
| width="100" | Zendg. | | width="100" | Zendg. | ||
| width="84" | | | width="84" | | ||
Regel 20: | Regel 19: | ||
| height="26" | 1962 | | height="26" | 1962 | ||
| [[Mies Bouwman]] | | [[Mies Bouwman]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
Regel 28: | Regel 25: | ||
| height="26" | 1985 | | height="26" | 1985 | ||
| [[Kees van Kooten]], [[Wim de Bie]] | | [[Kees van Kooten]], [[Wim de Bie]] | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
Regel 36: | Regel 31: | ||
| height="26" | 1989 | | height="26" | 1989 | ||
| [[Wim Koole]] | | [[Wim Koole]] | ||
| [[IKON]] | | [[IKON]] | ||
| | | | ||
Regel 44: | Regel 37: | ||
| height="26" | 1994 | | height="26" | 1994 | ||
| [[Wim T. Schippers]] | | [[Wim T. Schippers]] | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
Regel 52: | Regel 43: | ||
| height="26" | 1997 | | height="26" | 1997 | ||
| [[Martijn Lindenberg]] | | [[Martijn Lindenberg]] | ||
| [[NTS]], [[NOS]] | | [[NTS]], [[NOS]] | ||
| | | | ||
Regel 60: | Regel 49: | ||
| height="26" | 1998 | | height="26" | 1998 | ||
| [[Het Klokhuis]] | | [[Het Klokhuis]] | ||
| [[NPS]] | | [[NPS]] | ||
| | | | ||
Regel 68: | Regel 55: | ||
| height="26" | 2004 | | height="26" | 2004 | ||
| [[Theo Reitsma]] | | [[Theo Reitsma]] | ||
| [[NOS]] | | [[NOS]] | ||
| | | | ||
Regel 76: | Regel 61: | ||
| height="26" | 2005 | | height="26" | 2005 | ||
| [[Villa Achterwerk]] | | [[Villa Achterwerk]] | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
Regel 84: | Regel 67: | ||
| height="26" | 2007 | | height="26" | 2007 | ||
| [[Sonja Barend]], [[Ellen Blazer]] | | [[Sonja Barend]], [[Ellen Blazer]] | ||
| [[VARA]] | | [[VARA]] | ||
| | | | ||
Regel 92: | Regel 73: | ||
| height="26" | 2010 | | height="26" | 2010 | ||
| [[Ad van Liempt]] | | [[Ad van Liempt]] | ||
| [[NPS]], [[NTR]], [[VPRO]] | | [[NPS]], [[NTR]], [[VPRO]] | ||
| | | | ||
Regel 100: | Regel 79: | ||
| height="26" | 2012 | | height="26" | 2012 | ||
| [[De taarten van Abel]] | | [[De taarten van Abel]] | ||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2014 | |||
| [[Peter van Ingen]] - [[Zomergasten]] | |||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2017 | |||
| [[Frans Bromet]] | |||
| | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2018 | |||
| [[André van Duin]] | |||
| | | | ||
| [[ | | | ||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2019 | |||
| [[Jeroen Pauw]] | |||
| | | | ||
| | | | ||
Regel 119: | Regel 120: | ||
| height="26" | 1961 | | height="26" | 1961 | ||
| [[Kunstgrepen]] | | [[Kunstgrepen]] | ||
| [[Pierre | | [[Pierre Janssen]], [[Leen Timp]] | ||
| [[AVRO]] | | [[AVRO]] | ||
| | | | ||
Regel 131: | Regel 132: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1962 | ||
| [[De bezetting]] | | [[De bezetting]] | ||
| [[Lou de Jong]] | | [[Lou de Jong]] | ||
Regel 145: | Regel 146: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1963 | ||
| [[De Rudi Carrell show]] | | [[De Rudi Carrell show]] | ||
| [[Rudi Carrell]] | | [[Rudi Carrell]] | ||
Regel 159: | Regel 160: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1964 | ||
| [[Brandpunt]] | | [[Brandpunt]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 166: | Regel 167: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1966 | ||
| Ontwikkeling van de tv in Nederland | | Ontwikkeling van de tv in Nederland | ||
| [[Erik de Vries]] | | [[Erik de Vries]] | ||
Regel 173: | Regel 174: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1967 | ||
| Camerawerk in [[Brandpunt]] | | Camerawerk in [[Brandpunt]] | ||
| [[Piet Kaart]] | | [[Piet Kaart]] | ||
Regel 180: | Regel 181: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1968 | ||
| Niet uitgereikt | | Niet uitgereikt | ||
| | | | ||
Regel 187: | Regel 188: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1969 | ||
| Oeuvreprijs | | Oeuvreprijs | ||
| [[Bob Rooyens]] | | [[Bob Rooyens]] | ||
Regel 201: | Regel 202: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1971 | ||
| [[Een klein uur "U"]] | | [[Een klein uur "U"]] | ||
| [[Koos Postema]] | | [[Koos Postema]] | ||
Regel 208: | Regel 209: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1972 | ||
| [[Een milde dood]] | | [[Een milde dood]] | ||
| [[Henk Mochel]] | | [[Henk Mochel]] | ||
Regel 215: | Regel 216: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1973 | ||
| [[Het gat van Nederland]] | | [[Het gat van Nederland]] | ||
| [[Hans Keller]] | | [[Hans Keller]] | ||
Regel 236: | Regel 237: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1976 | ||
| Oeuvreprijs grafische vormgeving | | Oeuvreprijs grafische vormgeving | ||
| [[Jaap Drupsteen]] | | [[Jaap Drupsteen]] | ||
Regel 264: | Regel 265: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1980 | ||
| Opname (Werktheater) | | Opname (Werktheater) | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 278: | Regel 279: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1982 | ||
| [[Vijf jaar later]] | | [[Vijf jaar later]] | ||
| [[Kees Boomkens]] | | [[Kees Boomkens]] | ||
Regel 306: | Regel 307: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1986 | ||
| [[Hier is ... Adriaan van Dis]] | | [[Hier is ... Adriaan van Dis]] | ||
| [[Adriaan van Dis]] | | [[Adriaan van Dis]] | ||
Regel 313: | Regel 314: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1987 | ||
| [[Levensberichten]] | | [[Levensberichten]] | ||
| [[Cherry Duyns]] | | [[Cherry Duyns]] | ||
Regel 320: | Regel 321: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1988 | ||
| [[De laatste voorziening]] | | [[De laatste voorziening]] | ||
| [[Maarten Schmidt]], [[Thomas Doebele]] | | [[Maarten Schmidt]], [[Thomas Doebele]] | ||
Regel 327: | Regel 328: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1989 | ||
| [[Nauwgezet en wanhopig]] | | [[Nauwgezet en wanhopig]] | ||
| [[Wim Kayzer]] | | [[Wim Kayzer]] | ||
Regel 334: | Regel 335: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1990 | ||
| [[Diogenes]] | | [[Diogenes]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 341: | Regel 342: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1990 | ||
| [[Samuel Falkland Show]] | | [[Samuel Falkland Show]] | ||
| [[Hans Hylkema]] | | [[Hans Hylkema]] | ||
Regel 362: | Regel 363: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1993 | ||
| [[De Schreeuw van de Leeuw]], [[De Leeuw is los]] | | [[De Schreeuw van de Leeuw]], [[De Leeuw is los]] | ||
| [[Paul de Leeuw]] | | [[Paul de Leeuw]] | ||
Regel 369: | Regel 370: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1994 | ||
| [[Pleidooi]] | | [[Pleidooi]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 390: | Regel 391: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1997 | ||
| [[Veldpost]] | | [[Veldpost]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 397: | Regel 398: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1998 | ||
| Oeuvreprijs | | Oeuvreprijs | ||
| [[Paul Witteman]] | | [[Paul Witteman]] | ||
Regel 404: | Regel 405: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1999 | ||
| [[Oud geld]] | | [[Oud geld]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 411: | Regel 412: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2000 | ||
| [[Een geschenk uit de hemel]]/[[De slag om de Brent Spar]] | | [[Een geschenk uit de hemel]]/[[De slag om de Brent Spar]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 425: | Regel 426: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2002 | ||
| [[Barend & Van Dorp]] | | [[Barend & Van Dorp]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 432: | Regel 433: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2003 | ||
| [[Kopspijkers]] | | [[Kopspijkers]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 439: | Regel 440: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2004 | ||
| [[PaPaul]] | | [[PaPaul]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 446: | Regel 447: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2005 | ||
| [[Holland Sport]] | | [[Holland Sport]] | ||
| | | | ||
Regel 453: | Regel 454: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2005 | ||
| [[Tegenlicht]] | | [[Tegenlicht]] | ||
| | | | ||
Regel 460: | Regel 461: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2006 | ||
| [[Koefnoen]] | | [[Koefnoen]] | ||
| | | | ||
Regel 467: | Regel 468: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2007 | ||
| [[Sporen uit het oosten]] | | [[Sporen uit het oosten]] | ||
| [[Rob Hof]] | | [[Rob Hof]] | ||
Regel 474: | Regel 475: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2008 | ||
| [[Van Dis in Afrika]] | | [[Van Dis in Afrika]] | ||
| [[Adriaan van Dis]] | | [[Adriaan van Dis]] | ||
Regel 481: | Regel 482: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2009 | ||
| [['t Vrije Schaep]] | | [['t Vrije Schaep]] | ||
| [[Frank Houtappels]] | | [[Frank Houtappels]] | ||
Regel 488: | Regel 489: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2010 | ||
| [[Kijken in de ziel]] | | [[Kijken in de ziel]] | ||
| [[Coen Verbraak]] | | [[Coen Verbraak]] | ||
Regel 495: | Regel 496: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2011 | ||
| [[De wereld draait door]] | | [[De wereld draait door]] | ||
| [[Matthijs van Nieuwkerk]] | | [[Matthijs van Nieuwkerk]] | ||
Regel 502: | Regel 503: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2012 | ||
| [[O'Hanlons helden]] | | [[O'Hanlons helden]] | ||
| [[Redmond O'Hanlon]] | | [[Redmond O'Hanlon]] | ||
Regel 509: | Regel 510: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2013 | ||
| [[Het nieuwe Rijksmuseum]] | | [[Het nieuwe Rijksmuseum]] | ||
| [[Oeke Hoogendijk]] | | [[Oeke Hoogendijk]] | ||
Regel 516: | Regel 517: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2014 | ||
| [[Ramses (dramaserie)| Ramses]] | | [[Ramses (dramaserie)| Ramses]] | ||
| [[Michiel van Erp]] | | [[Michiel van Erp]] | ||
Regel 523: | Regel 524: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2015 | ||
| [[Onze man in Teheran| Onze man in Teheran]] | | [[Onze man in Teheran| Onze man in Teheran]] | ||
| [[Roel van Broekhoven]][[Thomas Erdbrink]] | | [[Roel van Broekhoven]], [[Thomas Erdbrink]] | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2016 | |||
| [[Zondag met Lubach| Zondag met Lubach]] | |||
| [[Arjen Lubach]] | |||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2017 | |||
| [[Schuldig| Schuldig]] | |||
| [[Esther Gould]], [[Sarah Sylbing]] | |||
| [[HUMAN]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2018 | |||
| [[De luizenmoeder| De luizenmoeder]] | |||
| [[Jan Albert de Weerd]], [[Ilse Warringa]] e.a. | |||
| [[AVROTROS]] | |||
| | |||
|} | |} | ||
Regel 536: | Regel 557: | ||
|- style="font-weight:bold" valign="top" | |- style="font-weight:bold" valign="top" | ||
| width="36" height="13" | Jaar | | width="36" height="13" | Jaar | ||
| width=" | | width="156" | Titel | ||
| width=" | | width="136" | Maker | ||
| width="80" | Zendg. | | width="80" | Zendg. | ||
| width=" | | width="124" | Opmerking | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
Regel 796: | Regel 817: | ||
| height="26" | 2010 | | height="26" | 2010 | ||
| [[Lucky TV]] | | [[Lucky TV]] | ||
| [[Sander van | | [[Sander van de Pavert]] | ||
| [[VARA]] | | [[VARA]] | ||
| | | | ||
Regel 846: | Regel 867: | ||
| [[Zondag met Lubach]] | | [[Zondag met Lubach]] | ||
| | | | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2016 | |||
| [[Floortje naar het einde van de wereld]] | |||
| | |||
| [[BNN]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2017 | |||
| [[Jinek]], [[Pauw en Jinek: De verkiezingen]], [[De Verenigde Staten van Eva]] | |||
|[[Eva Jinek]] | |||
| [[BNN]] | |||
| | |||
|} | |} | ||
[[category:Prijzen]] | [[category:Prijzen]] |
Versie van 16 mei 2019 09:04
De Nipkowschijf is een televisieprijs, toegekend door een jury van mediajournalisten. De prijs is in 1961 in het leven geroepen door televisierecensenten Hans Keller (de Volkskrant), Henk Schaafsma (NRC Handelsblad) en Han G. Hoekstra (Parool). Zij nemen het initiatief wanneer het Prins Bernard-fonds in 1960 de uitreiking van haar speciale jaarlijkse Televisieprijs staakt. Veertien jaar later brengen zij de uitreiking onder in een stichting. Het doel van de oudste televisieprijs is de kwaliteit van televisieprogramma’s te bevorderen.
De bestuursleden van deze stichting komen nog steeds uit de journalistieke hoek. De stichting reikt naast de Nipkowschijf ook de Reissmicrofoon (radio) en de Prichettprijs (multimediaal) uit. De jury kan bovendien Ereprijzen voor een geheel oeuvre en eervolle vermeldingen toekennen. De stichting Nipkow werkt zonder nominaties.
In de tijd dat de prijs in het leven is geroepen, is er nog maar één televisiezender met een beperkt aanbod. Eén prijs is dus meer dan voldoende. Het aanbod is inmiddels sterk vergroot, maar toch houdt de stichting vast aan één categorie, wat de waarde van de prijs vergroot. Het beeld is grotendeels van zilver gemaakt. De prijs is afgeleid van de uitvinding van de Duitse ingenieur Paul Nipkov in zijn onderzoekingen om met grofrastertelevisie beelden over te brengen. De Reiszmicrofoon wordt rond het jaar 1935 gebruikt en in die dagen als zelfbouwmicrofoon door veel radioamateurs nagebouwd. De prijzen worden uitgereikt in de eerste helft van het jaar.
Ere Zilveren Nipkowschijf
Jaar | Maker/titel | Zendg. | |
1962 | Mies Bouwman | ||
1985 | Kees van Kooten, Wim de Bie | VPRO | |
1989 | Wim Koole | IKON | |
1994 | Wim T. Schippers | VPRO | |
1997 | Martijn Lindenberg | NTS, NOS | |
1998 | Het Klokhuis | NPS | |
2004 | Theo Reitsma | NOS | |
2005 | Villa Achterwerk | VPRO | |
2007 | Sonja Barend, Ellen Blazer | VARA | |
2010 | Ad van Liempt | NPS, NTR, VPRO | |
2012 | De taarten van Abel | VPRO | |
2014 | Peter van Ingen - Zomergasten | VPRO | |
2017 | Frans Bromet | ||
2018 | André van Duin | ||
2019 | Jeroen Pauw |