Zilveren Nipkowschijf: verschil tussen versies
Geen bewerkingssamenvatting |
|||
(47 tussenliggende versies door 6 gebruikers niet weergegeven) | |||
Regel 3: | Regel 3: | ||
De bestuursleden van deze stichting komen nog steeds uit de journalistieke hoek. De stichting reikt naast de Nipkowschijf ook de Reissmicrofoon (radio) en de Prichettprijs (multimediaal) uit. De jury kan bovendien Ereprijzen voor een geheel oeuvre en eervolle vermeldingen toekennen. De stichting Nipkow werkt zonder nominaties. | De bestuursleden van deze stichting komen nog steeds uit de journalistieke hoek. De stichting reikt naast de Nipkowschijf ook de Reissmicrofoon (radio) en de Prichettprijs (multimediaal) uit. De jury kan bovendien Ereprijzen voor een geheel oeuvre en eervolle vermeldingen toekennen. De stichting Nipkow werkt zonder nominaties. | ||
In de tijd dat de prijs in het leven is geroepen, is er nog maar één televisiezender met een beperkt aanbod. Eén prijs is dus meer dan voldoende. Het aanbod is inmiddels sterk vergroot, maar toch houdt de stichting vast aan één categorie, wat de waarde van de prijs vergroot. Het beeld is grotendeels van zilver gemaakt. | In de tijd dat de prijs in het leven is geroepen, is er nog maar één televisiezender met een beperkt aanbod. Eén prijs is dus meer dan voldoende. Het aanbod is inmiddels sterk vergroot, maar toch houdt de stichting vast aan één categorie, wat de waarde van de prijs vergroot. Het beeld is grotendeels van zilver gemaakt. De prijs is afgeleid van de uitvinding van de Duitse ingenieur Paul Nipkow in zijn onderzoekingen om met [[grofrastertelevisie]] beelden over te brengen. De Reiszmicrofoon wordt rond het jaar 1935 gebruikt en in die dagen als [[zelfbouwmicrofoon]] door veel radioamateurs nagebouwd. | ||
De prijzen worden uitgereikt in de eerste helft van het jaar. | De prijzen worden uitgereikt in de eerste helft van het jaar. | ||
Regel 14: | Regel 13: | ||
| width="48" height="13" | Jaar | | width="48" height="13" | Jaar | ||
| width="236" | Maker/titel | | width="236" | Maker/titel | ||
| width="100" | Zendg. | | width="100" | Zendg. | ||
| width="84" | | | width="84" | | ||
Regel 21: | Regel 19: | ||
| height="26" | 1962 | | height="26" | 1962 | ||
| [[Mies Bouwman]] | | [[Mies Bouwman]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
Regel 29: | Regel 25: | ||
| height="26" | 1985 | | height="26" | 1985 | ||
| [[Kees van Kooten]], [[Wim de Bie]] | | [[Kees van Kooten]], [[Wim de Bie]] | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
Regel 37: | Regel 31: | ||
| height="26" | 1989 | | height="26" | 1989 | ||
| [[Wim Koole]] | | [[Wim Koole]] | ||
| [[IKON]] | | [[IKON]] | ||
| | | | ||
Regel 45: | Regel 37: | ||
| height="26" | 1994 | | height="26" | 1994 | ||
| [[Wim T. Schippers]] | | [[Wim T. Schippers]] | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
Regel 53: | Regel 43: | ||
| height="26" | 1997 | | height="26" | 1997 | ||
| [[Martijn Lindenberg]] | | [[Martijn Lindenberg]] | ||
| [[NTS]], [[NOS]] | | [[NTS]], [[NOS]] | ||
| | | | ||
Regel 61: | Regel 49: | ||
| height="26" | 1998 | | height="26" | 1998 | ||
| [[Het Klokhuis]] | | [[Het Klokhuis]] | ||
| [[NPS]] | | [[NPS]] | ||
| | | | ||
Regel 69: | Regel 55: | ||
| height="26" | 2004 | | height="26" | 2004 | ||
| [[Theo Reitsma]] | | [[Theo Reitsma]] | ||
| [[NOS]] | | [[NOS]] | ||
| | | | ||
Regel 77: | Regel 61: | ||
| height="26" | 2005 | | height="26" | 2005 | ||
| [[Villa Achterwerk]] | | [[Villa Achterwerk]] | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
Regel 85: | Regel 67: | ||
| height="26" | 2007 | | height="26" | 2007 | ||
| [[Sonja Barend]], [[Ellen Blazer]] | | [[Sonja Barend]], [[Ellen Blazer]] | ||
| [[VARA]] | | [[VARA]] | ||
| | | | ||
Regel 93: | Regel 73: | ||
| height="26" | 2010 | | height="26" | 2010 | ||
| [[Ad van Liempt]] | | [[Ad van Liempt]] | ||
| [[NPS]], [[NTR]], [[VPRO]] | | [[NPS]], [[NTR]], [[VPRO]] | ||
| | | | ||
Regel 101: | Regel 79: | ||
| height="26" | 2012 | | height="26" | 2012 | ||
| [[De taarten van Abel]] | | [[De taarten van Abel]] | ||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2014 | |||
| [[Peter van Ingen]] - [[Zomergasten]] | |||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2017 | |||
| [[Frans Bromet]] | |||
| | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2018 | |||
| [[André van Duin]] | |||
| | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2019 | |||
| [[Jeroen Pauw]] | |||
| | | | ||
| [[ | | | ||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2020 | |||
| [[Matthijs van Nieuwkerk]] | |||
| | | | ||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2021 | |||
| [[Sinterklaasjournaal]] | |||
| [[NTR]] | |||
| | | | ||
|} | |} | ||
Regel 120: | Regel 132: | ||
| height="26" | 1961 | | height="26" | 1961 | ||
| [[Kunstgrepen]] | | [[Kunstgrepen]] | ||
| [[Pierre | | [[Pierre Janssen]], [[Leen Timp]] | ||
| [[AVRO]] | | [[AVRO]] | ||
| | | | ||
Regel 132: | Regel 144: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1962 | ||
| [[De bezetting]] | | [[De bezetting]] | ||
| [[Lou de Jong]] | | [[Lou de Jong]] | ||
Regel 146: | Regel 158: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1963 | ||
| [[De Rudi Carrell show]] | | [[De Rudi Carrell show]] | ||
| [[Rudi Carrell]] | | [[Rudi Carrell]] | ||
Regel 160: | Regel 172: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1964 | ||
| [[Brandpunt]] | | [[Brandpunt]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 167: | Regel 179: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1966 | ||
| Ontwikkeling van de tv in Nederland | | Ontwikkeling van de tv in Nederland | ||
| [[Erik de Vries]] | | [[Erik de Vries]] | ||
Regel 174: | Regel 186: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1967 | ||
| Camerawerk in [[Brandpunt]] | | Camerawerk in [[Brandpunt]] | ||
| [[Piet Kaart]] | | [[Piet Kaart]] | ||
Regel 181: | Regel 193: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1968 | ||
| Niet uitgereikt | | Niet uitgereikt | ||
| | | | ||
Regel 188: | Regel 200: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1969 | ||
| Oeuvreprijs | | Oeuvreprijs | ||
| [[Bob Rooyens]] | | [[Bob Rooyens]] | ||
Regel 202: | Regel 214: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1971 | ||
| [[Een klein uur "U"]] | | [[Een klein uur "U"]] | ||
| [[Koos Postema]] | | [[Koos Postema]] | ||
Regel 209: | Regel 221: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1972 | ||
| [[Een milde dood]] | | [[Een milde dood]] | ||
| [[Henk Mochel]] | | [[Henk Mochel]] | ||
Regel 216: | Regel 228: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1973 | ||
| [[Het gat van Nederland]] | | [[Het gat van Nederland]] | ||
| [[Hans Keller]] | | [[Hans Keller]] | ||
Regel 237: | Regel 249: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1976 | ||
| Oeuvreprijs grafische vormgeving | | Oeuvreprijs grafische vormgeving | ||
| [[Jaap Drupsteen]] | | [[Jaap Drupsteen]] | ||
Regel 265: | Regel 277: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1980 | ||
| Opname (Werktheater) | | Opname (Werktheater) | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 279: | Regel 291: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1982 | ||
| [[Vijf jaar later]] | | [[Vijf jaar later]] | ||
| [[Kees Boomkens]] | | [[Kees Boomkens]] | ||
Regel 307: | Regel 319: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1986 | ||
| [[Hier is ... Adriaan van Dis]] | | [[Hier is ... Adriaan van Dis]] | ||
| [[Adriaan van Dis]] | | [[Adriaan van Dis]] | ||
Regel 314: | Regel 326: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1987 | ||
| [[Levensberichten]] | | [[Levensberichten]] | ||
| [[Cherry Duyns]] | | [[Cherry Duyns]] | ||
Regel 321: | Regel 333: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1988 | ||
| [[De laatste voorziening]] | | [[De laatste voorziening]] | ||
| [[Maarten Schmidt]], [[Thomas Doebele]] | | [[Maarten Schmidt]], [[Thomas Doebele]] | ||
Regel 328: | Regel 340: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1989 | ||
| [[Nauwgezet en wanhopig]] | | [[Nauwgezet en wanhopig]] | ||
| [[Wim Kayzer]] | | [[Wim Kayzer]] | ||
Regel 335: | Regel 347: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1990 | ||
| [[Diogenes]] | | [[Diogenes]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 342: | Regel 354: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1990 | ||
| [[Samuel Falkland Show]] | | [[Samuel Falkland Show]] | ||
| [[Hans Hylkema]] | | [[Hans Hylkema]] | ||
Regel 363: | Regel 375: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1993 | ||
| [[De Schreeuw van de Leeuw]], [[De Leeuw is los]] | | [[De Schreeuw van de Leeuw]], [[De Leeuw is los]] | ||
| [[Paul de Leeuw]] | | [[Paul de Leeuw]] | ||
Regel 370: | Regel 382: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1994 | ||
| [[Pleidooi]] | | [[Pleidooi]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 391: | Regel 403: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1997 | ||
| [[Veldpost]] | | [[Veldpost]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 398: | Regel 410: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1998 | ||
| Oeuvreprijs | | Oeuvreprijs | ||
| [[Paul Witteman]] | | [[Paul Witteman]] | ||
Regel 405: | Regel 417: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1999 | ||
| [[Oud geld]] | | [[Oud geld]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 412: | Regel 424: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2000 | ||
| [[Een geschenk uit de hemel]]/[[De slag om de Brent Spar]] | | [[Een geschenk uit de hemel]]/[[De slag om de Brent Spar]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 426: | Regel 438: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2002 | ||
| [[Barend & Van Dorp]] | | [[Barend & Van Dorp]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 433: | Regel 445: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2003 | ||
| [[Kopspijkers]] | | [[Kopspijkers]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 440: | Regel 452: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2004 | ||
| [[PaPaul]] | | [[PaPaul]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 447: | Regel 459: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2005 | ||
| [[Holland Sport]] | | [[Holland Sport]] | ||
| | | | ||
Regel 454: | Regel 466: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2005 | ||
| [[Tegenlicht]] | | [[Tegenlicht]] | ||
| | | | ||
Regel 461: | Regel 473: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2006 | ||
| [[Koefnoen]] | | [[Koefnoen]] | ||
| | | | ||
Regel 468: | Regel 480: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2007 | ||
| [[Sporen uit het oosten]] | | [[Sporen uit het oosten]] | ||
| [[Rob Hof]] | | [[Rob Hof]] | ||
Regel 475: | Regel 487: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2008 | ||
| [[Van Dis in Afrika]] | | [[Van Dis in Afrika]] | ||
| [[Adriaan van Dis]] | | [[Adriaan van Dis]] | ||
Regel 482: | Regel 494: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2009 | ||
| [['t Vrije Schaep]] | | [['t Vrije Schaep]] | ||
| [[Frank Houtappels]] | | [[Frank Houtappels]] | ||
Regel 489: | Regel 501: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2010 | ||
| [[Kijken in de ziel]] | | [[Kijken in de ziel]] | ||
| [[Coen Verbraak]] | | [[Coen Verbraak]] | ||
Regel 496: | Regel 508: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2011 | ||
| [[De wereld draait door]] | | [[De wereld draait door]] | ||
| [[Matthijs van Nieuwkerk]] | | [[Matthijs van Nieuwkerk]] | ||
Regel 503: | Regel 515: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2012 | ||
| [[O'Hanlons helden]] | | [[O'Hanlons helden]] | ||
| [[Redmond O'Hanlon]] | | [[Redmond O'Hanlon]] | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2013 | |||
| [[Het nieuwe Rijksmuseum]] | |||
| [[Oeke Hoogendijk]] | |||
| [[NTR]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2014 | |||
| [[Ramses (dramaserie)| Ramses]] | |||
| [[Michiel van Erp]] | |||
| [[NTR]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2015 | |||
| [[Onze man in Teheran| Onze man in Teheran]] | |||
| [[Roel van Broekhoven]], [[Thomas Erdbrink]] | |||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2016 | |||
| [[Zondag met Lubach| Zondag met Lubach]] | |||
| [[Arjen Lubach]] | |||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2017 | |||
| [[Schuldig| Schuldig]] | |||
| [[Esther Gould]], [[Sarah Sylbing]] | |||
| [[HUMAN]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2018 | |||
| [[De luizenmoeder| De luizenmoeder]] | |||
| [[Jan Albert de Weerd]], [[Ilse Warringa]] e.a. | |||
| [[AVROTROS]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2019 | |||
| [[Stuk| Stuk]] | |||
| [[Jurjen Blick]] | |||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2020 | |||
| [[Brieven aan Andalusië| Brieven aan Andalusië]] | |||
| [[Stef Biemans]] | |||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2021 | |||
| [[Nieuwsuur| Nieuwsuur]] | |||
| | |||
| [[NOS]], [[NTR]] | |||
| | | | ||
|} | |} | ||
Regel 514: | Regel 589: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- style="font-weight:bold" valign="top" | |- style="font-weight:bold" valign="top" | ||
| width=" | | width="36" height="13" | Jaar | ||
| width=" | | width="156" | Titel | ||
| width=" | | width="136" | Maker | ||
| width=" | | width="80" | Zendg. | ||
| width="124" | Opmerking | |||
| width=" | |||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1962 | ||
| [[Open het dorp]] | | [[Open het dorp]] | ||
| [[Mies Bouwman]] | | [[Mies Bouwman]] | ||
| [[AVRO]] | | [[AVRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1973 | ||
| [[Den Haag Vandaag]] | | [[Den Haag Vandaag]] | ||
| | | | ||
| [[NOS]] | | [[NOS]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1974 | ||
| [[Panoramiek]] | | [[Panoramiek]] | ||
| | | | ||
| [[NOS]] | | [[NOS]] | ||
| o.a. berichtgeving Watergate | | o.a. berichtgeving Watergate | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1976 | ||
| [[Jouw beurt]] | | [[Jouw beurt]] | ||
| [[Wim Neijman]] | | [[Wim Neijman]] | ||
| [[IKON]] | | [[IKON]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1977 | ||
| [[Den Haag Vandaag]] | | [[Den Haag Vandaag]] | ||
| | | | ||
| [[NOS]] | | [[NOS]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1977 | ||
| Cultureel aankoopbeleid | | Cultureel aankoopbeleid | ||
| | | | ||
| [[NOS]] | | [[NOS]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1977 | ||
| [[Parlement en kiezer]] | | [[Parlement en kiezer]] | ||
| | | | ||
| [[TELEAC]] | | [[TELEAC]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1978 | ||
| | | | ||
| [[Pieter Verhoeff]] | | [[Pieter Verhoeff]] | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1980 | ||
| [[Lawaaipapegaai]] | | [[Lawaaipapegaai]] | ||
| [[Burny Bos]] | | [[Burny Bos]] | ||
| [[AVRO]] | | [[AVRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1981 | ||
| [[Showroom]] | | [[Showroom]] | ||
| | | | ||
| [[NCRV]] | | [[NCRV]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1981 | ||
| [[De katvanger]] | | [[De katvanger]] | ||
| | | | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
Regel 613: | Regel 676: | ||
| [[Achterkant van het gelijk]] | | [[Achterkant van het gelijk]] | ||
| | | | ||
| [[VARA]] | | [[VARA]] | ||
| prijs voor het team | | prijs voor het team | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1982 | ||
| [[De jongens Veerman]] | | [[De jongens Veerman]] | ||
| [[Hans Hylkema]] | | [[Hans Hylkema]] | ||
| [[IKON]] | | [[IKON]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1983 | ||
| [[De Titaantjes]] | | [[De Titaantjes]] | ||
| [[Hugo Heinen]] | | [[Hugo Heinen]] | ||
| [[KRO]] | | [[KRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1983 | ||
| [[Oudejaarsconference]] | | [[Oudejaarsconference]] | ||
| [[Freek de Jonge]] | | [[Freek de Jonge]] | ||
| [[IKON]] | | [[IKON]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1984 | ||
| [[Vinger aan de pols]] | | [[Vinger aan de pols]] | ||
| [[Ria Bremer]] | | [[Ria Bremer]] | ||
| [[AVRO]] | | [[AVRO]] | ||
| | | | ||
Regel 653: | Regel 711: | ||
| [[De ontmaskering van Ludi Boeken]] | | [[De ontmaskering van Ludi Boeken]] | ||
| | | | ||
| [[NOS]] | | [[NOS]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1985 | ||
| [[Achterwerk in de kast]] | | [[Achterwerk in de kast]] | ||
| | | | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1986 | ||
| [[Theo en Thea]] | | [[Theo en Thea]] | ||
| | | | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1987 | ||
| [[Een spannend bestaan]] | | [[Een spannend bestaan]] | ||
| | | | ||
| [[IKON]] | | [[IKON]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1988 | ||
| [[Mijn idee]] | | [[Mijn idee]] | ||
| [[Karst van der Meulen]] | | [[Karst van der Meulen]] | ||
| [[NCRV]] | | [[NCRV]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1989 | ||
| [[Het verhaal van Kees]] | | [[Het verhaal van Kees]] | ||
| [[Willem Wilmink]] | | [[Willem Wilmink]] | ||
| [[NCRV]] | | [[NCRV]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1990 | ||
| [[Na het feest, zonder afscheid verdwenen]] | | [[Na het feest, zonder afscheid verdwenen]] | ||
| [[Toni Boumans]] | | [[Toni Boumans]] | ||
| [[VARA]] | | [[VARA]] | ||
| uitgezonden als aflevering van [[Impact]] | | uitgezonden als aflevering van [[Impact]] | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1991 | ||
| | | | ||
| [[Paul de Leeuw]] | | [[Paul de Leeuw]] | ||
| [[VARA]] | | [[VARA]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1993 | ||
| [[Pleidooi]] | | [[Pleidooi]] | ||
| | | | ||
| [[AVRO]] | | [[AVRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1995 | ||
| [[Na de oorlog]] | | [[Na de oorlog]] | ||
| | | | ||
| [[NPS]] | | [[NPS]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1995 | ||
| Nederland-Turkije | | Nederland-Turkije | ||
| | | | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1998 | ||
| [[Sportpaleis De Jong]] | | [[Sportpaleis De Jong]] | ||
| [[Wilfried de Jong]] | | [[Wilfried de Jong]] | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1999 | ||
| [[Michiel van Erp]] | | [[Michiel van Erp]] | ||
| [[Lang leve de kampioenen]] | | [[Lang leve de kampioenen]] | ||
| [[VARA]] | | [[VARA]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2000 | ||
| [[De Daltons]] | | [[De Daltons]] | ||
| | | | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2001 | ||
| Telefilm project | | Telefilm project | ||
| | | | ||
| | | alle omroepen | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2002 | ||
| [[De enclave]] | | [[De enclave]] | ||
| | | | ||
| [[VARA]] | | [[VARA]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2003 | ||
| [[Tegenlicht]] | | [[Tegenlicht]] | ||
| | | | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2007 | ||
| [[Beperkt houdbaar]] | | [[Beperkt houdbaar]] | ||
| [[Sunny Bergman]] | | [[Sunny Bergman]] | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2008 | ||
| [[Sexy]] | | [[Sexy]] | ||
| [[Menna Laura Meijer]] | | [[Menna Laura Meijer]] | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2009 | ||
| [[Van Moskou tot Magadan]] | | [[Van Moskou tot Magadan]] | ||
| [[Jelle Brandt Cortius]] | | [[Jelle Brandt Cortius]] | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2010 | ||
| [[Lucky TV]] | | [[Lucky TV]] | ||
| [[Sander van | | [[Sander van de Pavert]] | ||
| [[VARA]] | | [[VARA]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2010 | ||
| | | | ||
| [[Ad van Liempt]] | | [[Ad van Liempt]] | ||
| [[NOS]], [[VPRO]], [[NTR]] | | [[NOS]], [[VPRO]], [[NTR]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2011 | ||
| [[Ali B op | | [[Ali B op volle toeren]] | ||
| [[Ali B]] | | [[Ali B]] | ||
| [[TROS]] | | [[TROS]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2012 | ||
| [[Van God | | [[Van God los (tv-serie)]] | ||
| | | | ||
| | | [[BNN]] | ||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2013 | |||
| [[De baby]] | |||
| | |||
| [[Joodse Omroep]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2013 | |||
| [[Welkom in de Gouden Eeuw]] | |||
| | |||
| [[NTR]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2014 | |||
| [[RTL Late Night]] | |||
| [[Humberto Tan]] | |||
| [[RTL4]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2015 | |||
| [[Zondag met Lubach]] | |||
| | |||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2016 | |||
| [[Floortje naar het einde van de wereld]] | |||
| | |||
| [[BNN]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2017 | |||
| [[Jinek]], [[Pauw en Jinek: De verkiezingen]], [[De Verenigde Staten van Eva]] | |||
|[[Eva Jinek]] | |||
| [[BNN]] | | [[BNN]] | ||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2018 | |||
| [[De neven van Eus]] | |||
|[[Özcan Akyol]] | |||
| [[NTR]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2019 | |||
| [[Jordy Season]] | |||
|[[Jim Dedden]], [[Jan Hulst]], [[Giancarlo Sanchez]] | |||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2020 | |||
| [[100 dagen voor de klas]] | |||
|[[Tim den Besten]], [[Nicolaas Veul]] | |||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2021 | |||
| [[De wasstraat]] | |||
| | |||
| [[HUMAN]] | |||
| | | | ||
|} | |} |
Versie van 6 sep 2021 20:27
De Nipkowschijf is een televisieprijs, toegekend door een jury van mediajournalisten. De prijs is in 1961 in het leven geroepen door televisierecensenten Hans Keller (de Volkskrant), Henk Schaafsma (NRC Handelsblad) en Han G. Hoekstra (Parool). Zij nemen het initiatief wanneer het Prins Bernard-fonds in 1960 de uitreiking van haar speciale jaarlijkse Televisieprijs staakt. Veertien jaar later brengen zij de uitreiking onder in een stichting. Het doel van de oudste televisieprijs is de kwaliteit van televisieprogramma’s te bevorderen.
De bestuursleden van deze stichting komen nog steeds uit de journalistieke hoek. De stichting reikt naast de Nipkowschijf ook de Reissmicrofoon (radio) en de Prichettprijs (multimediaal) uit. De jury kan bovendien Ereprijzen voor een geheel oeuvre en eervolle vermeldingen toekennen. De stichting Nipkow werkt zonder nominaties.
In de tijd dat de prijs in het leven is geroepen, is er nog maar één televisiezender met een beperkt aanbod. Eén prijs is dus meer dan voldoende. Het aanbod is inmiddels sterk vergroot, maar toch houdt de stichting vast aan één categorie, wat de waarde van de prijs vergroot. Het beeld is grotendeels van zilver gemaakt. De prijs is afgeleid van de uitvinding van de Duitse ingenieur Paul Nipkow in zijn onderzoekingen om met grofrastertelevisie beelden over te brengen. De Reiszmicrofoon wordt rond het jaar 1935 gebruikt en in die dagen als zelfbouwmicrofoon door veel radioamateurs nagebouwd. De prijzen worden uitgereikt in de eerste helft van het jaar.
Ere Zilveren Nipkowschijf
Jaar | Maker/titel | Zendg. | |
1962 | Mies Bouwman | ||
1985 | Kees van Kooten, Wim de Bie | VPRO | |
1989 | Wim Koole | IKON | |
1994 | Wim T. Schippers | VPRO | |
1997 | Martijn Lindenberg | NTS, NOS | |
1998 | Het Klokhuis | NPS | |
2004 | Theo Reitsma | NOS | |
2005 | Villa Achterwerk | VPRO | |
2007 | Sonja Barend, Ellen Blazer | VARA | |
2010 | Ad van Liempt | NPS, NTR, VPRO | |
2012 | De taarten van Abel | VPRO | |
2014 | Peter van Ingen - Zomergasten | VPRO | |
2017 | Frans Bromet | ||
2018 | André van Duin | ||
2019 | Jeroen Pauw | ||
2020 | Matthijs van Nieuwkerk | ||
2021 | Sinterklaasjournaal | NTR |