Kunt u mij de weg naar Hamelen vertellen, mijnheer?

Uit Beeld en Geluid Wiki
Ga naar: navigatie, zoeken
Periode1972-1976
Beschikbaar in archiefBeeld en Geluid
GenreKinderprogramma,
drama
Decennia1970-1979
MediumTelevisie
GalleryGallery
TriviaTrivia
Kuntumijdeweg.jpg


Beschrijving

Muzikale serie in zeventiende-eeuws decor. De serie is gebaseerd op het sprookje Rattenvanger van Hamelen. Net als in het sprookje lokt de rattenvanger, als hij niet genoeg geld krijgt voor het verjagen van de ratten, de kinderen uit de stad een berg in. Hier komen ze terecht in een vreemde wereld. De rattenvanger neemt ook een paar volwassenen mee: Lidwientje Walg (Loeki Knol) - dochter van de burgemeester, haar verloofde Bertram Bierenbroodspot (Rob de Nijs), gemeentebode Hildebrandt Brom (Ab Hofstee) en poortwachter Aernout Koffij (Martin Brozius). De gevangen dwerg Gruizel Gruis is een fraaie creatie van Leen Jongewaard.

De liedjes, het sprookjesachtige taalgebruik en de originele namen van personen en plaatsen (zoals Looie Det van Kalkedot) maken de serie onvergetelijk. Er worden in totaal 45 afleveringen gemaakt. Slechts vijf delen en twee compilaties zijn bewaard. Na het slot in 1976 gaat de cast met orkest op tournee. In 2004 wordt er een musical van Hamelen gemaakt.

Afleveringen

Afl.01 "De berg" uitgezonden op 22 januari 1972

Afl.02 "Het land Snak" uitgezonden op 19 februari 1972

Afl.03 "Het Telraam van Truuk" uitgezonden op 18 maart 1972

Afl.04 "De Prinsentoto" uitgezonden op 15 april 1972

Afl.05 "Minister Modderijn" uitgezonden op 13 mei 1972

Afl.06 "Van de prins geen kwaad" uitgezonden op 28 oktober 1972

Afl.07 "De rauwe raaier" uitgezonden op 25 november 1972

Afl.08 "Kerfstok, de fee" uitgezonden op 23 december 1972

Afl.09 "De kuddegeest" uitgezonden op 17 februari 1973

Afl.10 "In het hol van de leeuw" uitgezonden op 17 maart 1973

Afl.11 "De reuzenravijn" uitgezonden op 14 april 1973

Afl.12 "Weerwolf Wonderwijn's wedkamp" uitgezonden op 12 mei 1973

Afl.13 "Het Gestolen Land" uitgezonden op 29 september 1973

Afl.14 "De bruiden van Dril" uitgezonden op 27 oktober 1973

Afl.15 "De lelijke slaapster" uitgezonden op 24 november 1973

Afl.16 "Het Waternix schandaal" uitgezonden op 22 december 1973

Afl.17 "Looie Det Van Kalkedot" uitgezonden op 11 januari 1974

Afl.18 "De poppen Van Sijs" uitgezonden op 11 februari 1974

Afl.19 "Gejaagd door de wind" uitgezonden op 16 maart 1974

Afl.20 "Het theehuis van Geerte" uitgezonden op 13 april 1974

Afl.21 "De liefde van Lier" uitgezonden op 11 mei 1974

Afl.22 "Een toeziend oog" uitgezonden op 11 januari 1975

Afl.23 "Zout op een fee" uitgezonden op 18 januari 1975

Afl.24 "Feest in het moeras" uitgezonden op 25 januari 1975

Afl.25 "De grot van Ardubal" uitgezonden op 1 februari 1975

Afl.26 "Het teken van Niff" uitgezonden op 8 februari 1975

Afl.27 "De plomp van Tromp" uitgezonden op 15 februari 1975

Afl.28 "De Poedelpoel" uitgezonden op 22 februari 1975

Afl.29 "Het heen en het weer" uitgezonden op 1 maart 1975

Afl.30 "Joringel van Jor" uitgezonden op 8 maart 1975

Afl.31 "Een vreemde vogel" uitgezonden op 15 maart 1975

Afl.32 "De krimpspreuk van Lorre Lei" uitgezonden op 29 maart 1975

Afl.33 "Jul En Jut" uitgezonden op 5 april 1975

Afl.34 "Een luchtkasteel" uitgezonden op 12 april 1975

Afl.35 "De kouwe Kermis" uitgezonden op 19 april 1975

Afl.36 "Het Hoofd Van Jut" uitgezonden op 26 april 1975

Afl.37 "De gaten van War" uitgezonden op 3 mei 1975

Afl.38 "Onder een hoedje" uitgezonden op 10 mei 1975

Afl.39 "De steen der dommen" uitgezonden op 17 mei 1975

Afl.40 "De zoon van Zwankezwaan" uitgezonden op 22 november 1975

Afl.41 "De gast van Wamp" uitgezonden op 27 december 1975

Afl.42 "Wenzela de IJsheks" uitgezonden op 31 januari 1976

Afl.43 "Het IJspaleis" uitgezonden op 6 maart 1976

Afl.44 "Poeder van Poo" uitgezonden op 10 april 1976

Afl.45 "Het zwaard van Golf" uitgezonden op 15 mei 1976

Cast

Bertram Bierenbroodspot - Rob de Nijs

Lidwientje Walg - Ida Bons (afl.01-05), Loeki Knol (06-45)

Hildebrandt Brom - Ab Hofstee

Aernout Koffij - Martin Brozius

Kinderen van Hamelen - Kinderkoor Henk van der Velde

Barendje Stip - Ivo Brautigam

Verteller -Hans Pauwels

Meester Spicht - Paul Deen

Burgemeester Willem Walg - Paul Meijer

Brechtje de Wijn - Ine Veen (afl.01), Elisabeth Versluys (vanaf afl.02.)

Pint de Schoenlapper - Frans Kokshoorn

Gruizel Gruis - Leen Jongewaard

Koningin Machteld de Morsige - Ine Veen

Katharina, Hofdame van Snak - Lies de Wind

Minister Modderijn - Paul Deen

Omroeper Denkraam van Snak - Hans van Willigenburg

Truuk de Tovenaar - Henk Molenberg

Prins Tor van Sombrië - Will van Selst

Elf Wortelgroen - Bert Dijkstra

Prins Olaf van Witfranje - Johan Sirag

Rijksambtenaar Ogterop Eén (Un) - Pieter Lutz

Heks Sigurda Slik - Magda Janssens

Prins Guurt van Grasp - André van den Heuvel

Lijfelf Lulof - Arnold Gelderman

Pipijn de Elvenkoning - Luc Lutz

Elf Zwachtel - Frans Kokshoorn

Xander, hofdichter van Pipijn- Coen Flink

Rijksambtenaar Ogterop Deux - John Lanting

Prins Koen van Kaan - Wim van der Grijn

Prins Roelof van Bontubal - Marnix Kappers

Prinses Madelein - Margreet Heemskerk

Koningin Madelein de Manmoedige - Emmy Lopes Diaz

Prins Evert van Wolfram - Fransjes Gelderblom

Fee Kerfstok - Loudi Nijhoff

Spook Olof - Tom van Beek

Kastelein Hol v.d. Leeuw - Rudi Falkenhagen

Spook Liechtenstein - Frans Kokshoorn

Spook Broeder Luminel - Marnix Kappers

Spook Esmeralda - Margreet Heemskerk

Spook Graaf Edwin - Rudi Falkenhagen

Tilanus van Gulik, de kuddegeest - Gerard Cox

Prins Jeroen van Aps - Coen Pronk

Stormvogel - Jan Blaaser

Waard - Sacco van der Made

Reus Gondolf (Dolfje) van Sloe - Lex Goudsmit

Koning Mink - Gerard Hartkamp

Reuzin Gonda van Hillegom - Rita Corita

Weerwolf Wonderwijn - Berend Boudewijn

Magister Phillipus - Pierre van Ostade

Wolvin Geurtje - Ine Veen

Fee Troetel - Elly van Stekelenburg

Fee Snoertje - Diny de Neef

Ludmilla van de Eiken, heks - Ellen de Thouars

Puck van Spicht, heks - Betsy Smeets

Eefje Eenoog, heks - Hetty Blok

Ka van de Kikkerberg, heks - Georgette Reyevsky

Popeya van Schier, heks - Rita Corita

Waternix Assia van Karnagel - Andrea Domburg

Koning Antifoon - Wim van de Brink

Koningin Polyhymnia - Nell Koppen

Prinses Genoveve (heks Eefje Eénoog) - Hetty Blok

Prinses Genoveve (de echte) - Wendela de Vos

Faun Pontius - Dick Scheffer

Grootvizier Orf, Minister van Oorlog - Steye van Brandenberg

Waard - Rens van Dorth

Nix Onno Ratsmodee de Koopman - Bob de Lange

Faun Filistijn - Wim Kouwenhoven

Jan Soldaat - Henk van Ulsen

Koning Pancras - Onno Molenkamp

Prinses Zwijnhilde - Kika Mol

Reus Looie Det Van Kalkedot - Jan Blaaser

Zottin Sijs - Andrea Domburg

Mijdrecht - Bueno de Mesquita

Schriljoen - Arnold Gelderman

Prinses Vossestaart - Maélys Morel

Luchtgeest Lier - Arnold Gelderman

Geerte de Theetrol - Enny de Leeuwe

Trol Ambam - Mimi Kok

Trol Trijp - Liesbeth Struppert

Trol Tuit - Eva Smith

Trol zonder naam - Ellen Verheij

Mutte de oppertrol - Elisabeth Versluys

Nachtwind Holle - Lous Hensen

Nimf Nauta de nevelreuzin - Nanny Cijs

Schepel de malende elf - Reinoud Anders

Dwaallicht Lampioen - Hans Otjes

Aardworm Ubag - Herbert Joeks

Moerasmonster Tromp - Paul Brandenburg

Moerasgeest 1 - Bram Buiten

Moerasgeest 2 - Ben Dunker

Moerasgeest 3 - Frans Heinsius

Moerasgeest 4 - Cor Lieveen

Veerman Schiermonnik - Allard van der Scheer

Meerman Marriman - Peter Aryans

Joringel Van Jor - Jan Verkoren

Koningin Rinse Van Grasp - Andrea Domburg

Bewaker - Cok Henneman

Jul, de molenaarsdochter - Wieteke van Dort

Ranonkel - Henk van Ulsen

Augustijn - Jules Croiset

Jut - Hans Otjes

Hertogin Mélisande van Falda en Riere en Rom - Marlies van Alcmaer

Woelreus Gark - Rudi Falkenhagen

Goudriaan van Wamp (rattenvanger) - Carol van Herwijnen

Clovis van Wamp - Willem Nijholt

Nifterik van Spa van Bakzeil bij de Bokkebocht - Jan Hundling

Wenzela De IJsheks - Elisabeth Versluys

Simon Bierenbroodspot - Tom van Beek

Koning Zwankezwaan - Johan Schmitz

Hoornik - Henk van Ulsen

Prinses Gale met de vlechtjes - Paula Majoor

Makers

Scenario Harrie Geelen

Muziek Joop Stokkermans

Beeldtechniek Jan Hoekstra, Theo Roose

Beeldwisseling Hans Stravers

Geluidstechniek Ger Zaadnoordijk, René de Hond, Jan Andriessen

Beeldmontage René Lyukx

Belichting Otto Masno, Jan van der Stam, Peter Bakker, Anton Möhlmann

Camera Henk Walison, Theo Josselet, Daan Fröger, Sietse Lemmers, Tim Nijzink

Toneelmeester Tim Hueting, Erik Karsemeijer

Opnameleiding Leo van Sighem

Decoruitvoering Teus Gortenmulder, Ger Nooy

Rekwisieten Arjan Top

Decorontwerp Jan P. Koenraads, Mia Schlosser, Herman Coenen

Grafisch ontwerp Jos van Grieken

Muziekopname Dick van der Meer

Continuiteit André Wegener Sleeswijk

Film Ad Braamhorst

Kledingadviezen Marga Langeweg

Grime Ties Haakman, Arjen van der Grijn, Tine van Oorschot

Souffleuse Nel van Noorden

Productie René Sleven

Regie-assistentie Peggy de Brij

Regie Tineke Roeffen, Nico Hiltrop

KRO