Zilveren Nipkowschijf: verschil tussen versies
Geen bewerkingssamenvatting |
|||
| (47 tussenliggende versies door 5 gebruikers niet weergegeven) | |||
| Regel 1: | Regel 1: | ||
De Nipkowschijf is een televisieprijs, toegekend door een jury van mediajournalisten. De prijs is in 1961 in het leven geroepen door televisierecensenten Hans Keller (''de Volkskrant''), Henk Schaafsma (''NRC Handelsblad'') en Han G. Hoekstra (''Parool''). Zij nemen het initiatief wanneer het Prins Bernard-fonds in 1960 de uitreiking van haar speciale jaarlijkse Televisieprijs staakt. Veertien jaar later brengen zij de uitreiking onder in een stichting. Het doel van de oudste televisieprijs is de kwaliteit van televisieprogramma’s te bevorderen. | De Nipkowschijf is een televisieprijs, toegekend door een jury van mediajournalisten. De prijs is in 1961 in het leven geroepen door televisierecensenten Hans Keller (''de Volkskrant''), Henk Schaafsma (''NRC Handelsblad'') en Han G. Hoekstra (''Parool''). Zij nemen het initiatief wanneer het Prins Bernard-fonds in 1960 de uitreiking van haar speciale jaarlijkse Televisieprijs staakt. Veertien jaar later brengen zij de uitreiking onder in een stichting. Het doel van de oudste televisieprijs is de kwaliteit van televisieprogramma’s te bevorderen. | ||
De bestuursleden van deze stichting komen nog steeds uit de journalistieke hoek. De stichting reikt naast de Nipkowschijf ook de Reissmicrofoon (radio | De bestuursleden van deze stichting komen nog steeds uit de journalistieke hoek. De stichting reikt naast de Nipkowschijf ook de [[Zilveren Reissmicrofoon]] (radio) uit. De jury kan bovendien Ereprijzen voor een geheel oeuvre en eervolle vermeldingen toekennen. In de jaren 2003-2009 wordt ook de [[Zilveren Prichettprijs]] voor multimediale platforms uitgereikt. | ||
In de tijd dat de prijs in het leven is geroepen, is er nog maar één televisiezender met een beperkt aanbod. Eén prijs is dus meer dan voldoende. Het aanbod is inmiddels sterk vergroot, maar toch houdt de stichting vast aan één categorie, wat de waarde van de prijs vergroot. Het beeld is grotendeels van zilver gemaakt. De prijs is afgeleid van de uitvinding van de Duitse ingenieur Paul | In de tijd dat de prijs in het leven is geroepen, is er nog maar één televisiezender met een beperkt aanbod. Eén prijs is dus meer dan voldoende. Het aanbod is inmiddels sterk vergroot, maar toch houdt de stichting vast aan één categorie, wat de waarde van de prijs vergroot. Het beeld is grotendeels van zilver gemaakt. De prijs is afgeleid van de uitvinding van de Duitse ingenieur Paul Nipkow in zijn onderzoekingen om met [[grofrastertelevisie]] beelden over te brengen. De Reiszmicrofoon wordt rond het jaar 1935 gebruikt en in die dagen als [[zelfbouwmicrofoon]] door veel radioamateurs nagebouwd. | ||
De prijzen worden uitgereikt in de eerste helft van het jaar. | De prijzen worden uitgereikt in de eerste helft van het jaar. | ||
| Regel 13: | Regel 13: | ||
| width="48" height="13" | Jaar | | width="48" height="13" | Jaar | ||
| width="236" | Maker/titel | | width="236" | Maker/titel | ||
| width="100" | Zendg. | | width="100" | Zendg. | ||
| width="84" | | | width="84" | | ||
| Regel 20: | Regel 19: | ||
| height="26" | 1962 | | height="26" | 1962 | ||
| [[Mies Bouwman]] | | [[Mies Bouwman]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
| Regel 28: | Regel 25: | ||
| height="26" | 1985 | | height="26" | 1985 | ||
| [[Kees van Kooten]], [[Wim de Bie]] | | [[Kees van Kooten]], [[Wim de Bie]] | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
| Regel 36: | Regel 31: | ||
| height="26" | 1989 | | height="26" | 1989 | ||
| [[Wim Koole]] | | [[Wim Koole]] | ||
| [[IKON]] | | [[IKON]] | ||
| | | | ||
| Regel 44: | Regel 37: | ||
| height="26" | 1994 | | height="26" | 1994 | ||
| [[Wim T. Schippers]] | | [[Wim T. Schippers]] | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
| Regel 52: | Regel 43: | ||
| height="26" | 1997 | | height="26" | 1997 | ||
| [[Martijn Lindenberg]] | | [[Martijn Lindenberg]] | ||
| [[NTS]], [[NOS]] | | [[NTS]], [[NOS]] | ||
| | | | ||
| Regel 60: | Regel 49: | ||
| height="26" | 1998 | | height="26" | 1998 | ||
| [[Het Klokhuis]] | | [[Het Klokhuis]] | ||
| [[NPS]] | | [[NPS]] | ||
| | | | ||
| Regel 68: | Regel 55: | ||
| height="26" | 2004 | | height="26" | 2004 | ||
| [[Theo Reitsma]] | | [[Theo Reitsma]] | ||
| [[NOS]] | | [[NOS]] | ||
| | | | ||
| Regel 76: | Regel 61: | ||
| height="26" | 2005 | | height="26" | 2005 | ||
| [[Villa Achterwerk]] | | [[Villa Achterwerk]] | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
| Regel 84: | Regel 67: | ||
| height="26" | 2007 | | height="26" | 2007 | ||
| [[Sonja Barend]], [[Ellen Blazer]] | | [[Sonja Barend]], [[Ellen Blazer]] | ||
| [[VARA]] | | [[VARA]] | ||
| | | | ||
| Regel 92: | Regel 73: | ||
| height="26" | 2010 | | height="26" | 2010 | ||
| [[Ad van Liempt]] | | [[Ad van Liempt]] | ||
| [[NPS]], [[NTR]], [[VPRO]] | | [[NPS]], [[NTR]], [[VPRO]] | ||
| | | | ||
| Regel 100: | Regel 79: | ||
| height="26" | 2012 | | height="26" | 2012 | ||
| [[De taarten van Abel]] | | [[De taarten van Abel]] | ||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2014 | |||
| [[Peter van Ingen]] - [[Zomergasten]] | |||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2017 | |||
| [[Frans Bromet]] | |||
| | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2018 | |||
| [[André van Duin]] | |||
| | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2019 | |||
| [[Jeroen Pauw]] | |||
| | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2020 | |||
| [[Matthijs van Nieuwkerk]] | |||
| | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2021 | |||
| [[Sinterklaasjournaal]] | |||
| [[NTR]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2022 | |||
| [[Paul Witteman]] | |||
| | | | ||
| [[ | | | ||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2023 | |||
| [[Even tot hier]] | |||
| [[BNNVARA]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2025 | |||
| [[Jiskefet]] | |||
| | | | ||
| | | | ||
| Regel 119: | Regel 150: | ||
| height="26" | 1961 | | height="26" | 1961 | ||
| [[Kunstgrepen]] | | [[Kunstgrepen]] | ||
| [[Pierre | | [[Pierre Janssen]], [[Leen Timp]] | ||
| [[AVRO]] | | [[AVRO]] | ||
| | | | ||
| Regel 131: | Regel 162: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1962 | ||
| [[De bezetting]] | | [[De bezetting]] | ||
| [[Lou de Jong]] | | [[Lou de Jong]] | ||
| Regel 145: | Regel 176: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1963 | ||
| [[De Rudi Carrell show]] | | [[De Rudi Carrell show]] | ||
| [[Rudi Carrell]] | | [[Rudi Carrell]] | ||
| Regel 159: | Regel 190: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1964 | ||
| [[Brandpunt]] | | [[Brandpunt]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
| Regel 166: | Regel 197: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1966 | ||
| Ontwikkeling van de tv in Nederland | | Ontwikkeling van de tv in Nederland | ||
| [[Erik de Vries]] | | [[Erik de Vries]] | ||
| Regel 173: | Regel 204: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1967 | ||
| Camerawerk in [[Brandpunt]] | | Camerawerk in [[Brandpunt]] | ||
| [[Piet Kaart]] | | [[Piet Kaart]] | ||
| Regel 180: | Regel 211: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1968 | ||
| Niet uitgereikt | | Niet uitgereikt | ||
| | | | ||
| Regel 187: | Regel 218: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1969 | ||
| Oeuvreprijs | | Oeuvreprijs | ||
| [[Bob Rooyens]] | | [[Bob Rooyens]] | ||
| Regel 201: | Regel 232: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1971 | ||
| [[Een klein uur "U"]] | | [[Een klein uur "U"]] | ||
| [[Koos Postema]] | | [[Koos Postema]] | ||
| Regel 208: | Regel 239: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1972 | ||
| [[Een milde dood]] | | [[Een milde dood]] | ||
| [[Henk Mochel]] | | [[Henk Mochel]] | ||
| Regel 215: | Regel 246: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1973 | ||
| [[Het gat van Nederland]] | | [[Het gat van Nederland]] | ||
| [[Hans Keller]] | | [[Hans Keller]] | ||
| Regel 236: | Regel 267: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1976 | ||
| Oeuvreprijs grafische vormgeving | | Oeuvreprijs grafische vormgeving | ||
| [[Jaap Drupsteen]] | | [[Jaap Drupsteen]] | ||
| Regel 264: | Regel 295: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1980 | ||
| Opname (Werktheater) | | Opname (Werktheater) | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
| Regel 278: | Regel 309: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1982 | ||
| [[Vijf jaar later]] | | [[Vijf jaar later]] | ||
| [[Kees Boomkens]] | | [[Kees Boomkens]] | ||
| Regel 306: | Regel 337: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1986 | ||
| [[Hier is ... Adriaan van Dis]] | | [[Hier is ... Adriaan van Dis]] | ||
| [[Adriaan van Dis]] | | [[Adriaan van Dis]] | ||
| Regel 313: | Regel 344: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1987 | ||
| [[Levensberichten]] | | [[Levensberichten]] | ||
| [[Cherry Duyns]] | | [[Cherry Duyns]] | ||
| Regel 320: | Regel 351: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1988 | ||
| [[De laatste voorziening]] | | [[De laatste voorziening]] | ||
| [[Maarten Schmidt]], [[Thomas Doebele]] | | [[Maarten Schmidt]], [[Thomas Doebele]] | ||
| Regel 327: | Regel 358: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1989 | ||
| [[Nauwgezet en wanhopig]] | | [[Nauwgezet en wanhopig]] | ||
| [[Wim Kayzer]] | | [[Wim Kayzer]] | ||
| Regel 334: | Regel 365: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1990 | ||
| [[Diogenes]] | | [[Diogenes]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
| Regel 341: | Regel 372: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1990 | ||
| [[Samuel Falkland Show]] | | [[Samuel Falkland Show]] | ||
| [[Hans Hylkema]] | | [[Hans Hylkema]] | ||
| Regel 362: | Regel 393: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1993 | ||
| [[De Schreeuw van de Leeuw]], [[De Leeuw is los]] | | [[De Schreeuw van de Leeuw]], [[De Leeuw is los]] | ||
| [[Paul de Leeuw]] | | [[Paul de Leeuw]] | ||
| Regel 369: | Regel 400: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1994 | ||
| [[Pleidooi]] | | [[Pleidooi]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
| Regel 390: | Regel 421: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1997 | ||
| [[Veldpost]] | | [[Veldpost]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
| Regel 397: | Regel 428: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1998 | ||
| Oeuvreprijs | | Oeuvreprijs | ||
| [[Paul Witteman]] | | [[Paul Witteman]] | ||
| Regel 404: | Regel 435: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1999 | ||
| [[Oud geld]] | | [[Oud geld]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
| Regel 411: | Regel 442: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2000 | ||
| [[Een geschenk uit de hemel]]/[[De slag om de Brent Spar]] | | [[Een geschenk uit de hemel]]/[[De slag om de Brent Spar]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
| Regel 425: | Regel 456: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2002 | ||
| [[Barend & Van Dorp]] | | [[Barend & Van Dorp]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
| Regel 432: | Regel 463: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2003 | ||
| [[Kopspijkers]] | | [[Kopspijkers]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
| Regel 439: | Regel 470: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2004 | ||
| [[PaPaul]] | | [[PaPaul]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
| Regel 446: | Regel 477: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2005 | ||
| [[Holland Sport]] | | [[Holland Sport]] | ||
| | | | ||
| Regel 453: | Regel 484: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2005 | ||
| [[Tegenlicht]] | | [[Tegenlicht]] | ||
| | | | ||
| Regel 460: | Regel 491: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2006 | ||
| [[Koefnoen]] | | [[Koefnoen]] | ||
| | | | ||
| Regel 467: | Regel 498: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2007 | ||
| [[Sporen uit het oosten]] | | [[Sporen uit het oosten]] | ||
| [[Rob Hof]] | | [[Rob Hof]] | ||
| Regel 474: | Regel 505: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2008 | ||
| [[Van Dis in Afrika]] | | [[Van Dis in Afrika]] | ||
| [[Adriaan van Dis]] | | [[Adriaan van Dis]] | ||
| Regel 481: | Regel 512: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2009 | ||
| [['t Vrije Schaep]] | | [['t Vrije Schaep]] | ||
| [[Frank Houtappels]] | | [[Frank Houtappels]] | ||
| Regel 488: | Regel 519: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2010 | ||
| [[Kijken in de ziel]] | | [[Kijken in de ziel]] | ||
| [[Coen Verbraak]] | | [[Coen Verbraak]] | ||
| Regel 495: | Regel 526: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2011 | ||
| [[De wereld draait door]] | | [[De wereld draait door]] | ||
| [[Matthijs van Nieuwkerk]] | | [[Matthijs van Nieuwkerk]] | ||
| Regel 502: | Regel 533: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2012 | ||
| [[O'Hanlons helden]] | | [[O'Hanlons helden]] | ||
| [[Redmond O'Hanlon]] | | [[Redmond O'Hanlon]] | ||
| Regel 509: | Regel 540: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2013 | ||
| [[Het nieuwe Rijksmuseum]] | | [[Het nieuwe Rijksmuseum]] | ||
| [[Oeke Hoogendijk]] | | [[Oeke Hoogendijk]] | ||
| Regel 516: | Regel 547: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2014 | ||
| [[Ramses (dramaserie)| Ramses]] | | [[Ramses (dramaserie)| Ramses]] | ||
| [[Michiel van Erp]] | | [[Michiel van Erp]] | ||
| Regel 523: | Regel 554: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2015 | ||
| [[Onze man in Teheran| Onze man in Teheran]] | | [[Onze man in Teheran| Onze man in Teheran]] | ||
| [[Roel van Broekhoven]][[Thomas Erdbrink]] | | [[Roel van Broekhoven]], [[Thomas Erdbrink]] | ||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2016 | |||
| [[Zondag met Lubach| Zondag met Lubach]] | |||
| [[Arjen Lubach]] | |||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2017 | |||
| [[Schuldig| Schuldig]] | |||
| [[Esther Gould]], [[Sarah Sylbing]] | |||
| [[HUMAN]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2018 | |||
| [[De luizenmoeder| De luizenmoeder]] | |||
| [[Jan Albert de Weerd]], [[Ilse Warringa]] e.a. | |||
| [[AVROTROS]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2019 | |||
| [[Stuk| Stuk]] | |||
| [[Jurjen Blick]] | |||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2020 | |||
| [[Brieven aan Andalusië| Brieven aan Andalusië]] | |||
| [[Stef Biemans]] | |||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2021 | |||
| [[Nieuwsuur| Nieuwsuur]] | |||
| | |||
| [[NOS]], [[NTR]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2022 | |||
| [[BOOS This is the voice| BOOS]] | |||
| | |||
| [[BNNVARA]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2023 | |||
| [[Onze man bij de Taliban]] | |||
| [[Roel van Broekhoven]], [[Thomas Erdbrink]] | |||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2024 | |||
| [[De Joodse Raad]] | |||
| [[Paula van der Oest]] e.a. | |||
| [[EO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2025 | |||
| [[Een valse start - 100 dagen in de jeugd- en gezinszorg]] | |||
| [[Nicolaas Veul]] | |||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|} | |} | ||
| Regel 535: | Regel 634: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- style="font-weight:bold" valign="top" | |- style="font-weight:bold" valign="top" | ||
| width=" | | width="36" height="13" | Jaar | ||
| width=" | | width="156" | Titel | ||
| width=" | | width="136" | Maker | ||
| width=" | | width="80" | Zendg. | ||
| width=" | | width="124" | Opmerking | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1962 | ||
| [[Open het dorp]] | | [[Open het dorp]] | ||
| [[Mies Bouwman]] | | [[Mies Bouwman]] | ||
| Regel 549: | Regel 648: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1973 | ||
| [[Den Haag Vandaag]] | | [[Den Haag Vandaag]] | ||
| | | | ||
| Regel 556: | Regel 655: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1974 | ||
| [[Panoramiek]] | | [[Panoramiek]] | ||
| | | | ||
| Regel 563: | Regel 662: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1976 | ||
| [[Jouw beurt]] | | [[Jouw beurt]] | ||
| [[Wim Neijman]] | | [[Wim Neijman]] | ||
| Regel 570: | Regel 669: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1977 | ||
| [[Den Haag Vandaag]] | | [[Den Haag Vandaag]] | ||
| | | | ||
| Regel 577: | Regel 676: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1977 | ||
| Cultureel aankoopbeleid | | Cultureel aankoopbeleid | ||
| | | | ||
| Regel 584: | Regel 683: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1977 | ||
| [[Parlement en kiezer]] | | [[Parlement en kiezer]] | ||
| | | | ||
| Regel 591: | Regel 690: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1978 | ||
| | | | ||
| [[Pieter Verhoeff]] | | [[Pieter Verhoeff]] | ||
| Regel 598: | Regel 697: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1980 | ||
| [[Lawaaipapegaai]] | | [[Lawaaipapegaai]] | ||
| [[Burny Bos]] | | [[Burny Bos]] | ||
| Regel 605: | Regel 704: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1981 | ||
| [[Showroom]] | | [[Showroom]] | ||
| | | | ||
| Regel 612: | Regel 711: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1981 | ||
| [[De katvanger]] | | [[De katvanger]] | ||
| | | | ||
| Regel 626: | Regel 725: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1982 | ||
| [[De jongens Veerman]] | | [[De jongens Veerman]] | ||
| [[Hans Hylkema]] | | [[Hans Hylkema]] | ||
| Regel 633: | Regel 732: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1983 | ||
| [[De Titaantjes]] | | [[De Titaantjes]] | ||
| [[Hugo Heinen]] | | [[Hugo Heinen]] | ||
| Regel 640: | Regel 739: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1983 | ||
| [[Oudejaarsconference]] | | [[Oudejaarsconference]] | ||
| [[Freek de Jonge]] | | [[Freek de Jonge]] | ||
| Regel 647: | Regel 746: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1984 | ||
| [[Vinger aan de pols]] | | [[Vinger aan de pols]] | ||
| [[Ria Bremer]] | | [[Ria Bremer]] | ||
| Regel 661: | Regel 760: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1985 | ||
| [[Achterwerk in de kast]] | | [[Achterwerk in de kast]] | ||
| | | | ||
| Regel 668: | Regel 767: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1986 | ||
| [[Theo en Thea]] | | [[Theo en Thea]] | ||
| | | | ||
| Regel 675: | Regel 774: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1987 | ||
| [[Een spannend bestaan]] | | [[Een spannend bestaan]] | ||
| | | | ||
| Regel 682: | Regel 781: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1988 | ||
| [[Mijn idee]] | | [[Mijn idee]] | ||
| [[Karst van der Meulen]] | | [[Karst van der Meulen]] | ||
| Regel 689: | Regel 788: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1989 | ||
| [[Het verhaal van Kees]] | | [[Het verhaal van Kees]] | ||
| [[Willem Wilmink]] | | [[Willem Wilmink]] | ||
| Regel 696: | Regel 795: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1990 | ||
| [[Na het feest, zonder afscheid verdwenen]] | | [[Na het feest, zonder afscheid verdwenen]] | ||
| [[Toni Boumans]] | | [[Toni Boumans]] | ||
| Regel 703: | Regel 802: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1991 | ||
| | | | ||
| [[Paul de Leeuw]] | | [[Paul de Leeuw]] | ||
| Regel 710: | Regel 809: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1993 | ||
| [[Pleidooi]] | | [[Pleidooi]] | ||
| | | | ||
| Regel 717: | Regel 816: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1995 | ||
| [[Na de oorlog]] | | [[Na de oorlog]] | ||
| | | | ||
| Regel 724: | Regel 823: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1995 | ||
| Nederland-Turkije | | Nederland-Turkije | ||
| | | | ||
| Regel 731: | Regel 830: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1998 | ||
| [[Sportpaleis De Jong]] | | [[Sportpaleis De Jong]] | ||
| [[Wilfried de Jong]] | | [[Wilfried de Jong]] | ||
| Regel 738: | Regel 837: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1999 | ||
| [[Michiel van Erp]] | | [[Michiel van Erp]] | ||
| [[Lang leve de kampioenen]] | | [[Lang leve de kampioenen]] | ||
| Regel 745: | Regel 844: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2000 | ||
| [[De Daltons]] | | [[De Daltons]] | ||
| | | | ||
| Regel 752: | Regel 851: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2001 | ||
| Telefilm project | | Telefilm project | ||
| | | | ||
| Regel 759: | Regel 858: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2002 | ||
| [[De enclave]] | | [[De enclave]] | ||
| | | | ||
| Regel 766: | Regel 865: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2003 | ||
| [[Tegenlicht]] | | [[Tegenlicht]] | ||
| | | | ||
| Regel 773: | Regel 872: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2007 | ||
| [[Beperkt houdbaar]] | | [[Beperkt houdbaar]] | ||
| [[Sunny Bergman]] | | [[Sunny Bergman]] | ||
| Regel 780: | Regel 879: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2008 | ||
| [[Sexy]] | | [[Sexy]] | ||
| [[Menna Laura Meijer]] | | [[Menna Laura Meijer]] | ||
| Regel 787: | Regel 886: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2009 | ||
| [[Van Moskou tot Magadan]] | | [[Van Moskou tot Magadan]] | ||
| [[Jelle Brandt Cortius]] | | [[Jelle Brandt Cortius]] | ||
| Regel 794: | Regel 893: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2010 | ||
| [[Lucky TV]] | | [[Lucky TV]] | ||
| [[Sander van | | [[Sander van de Pavert]] | ||
| [[VARA]] | | [[VARA]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2010 | ||
| | | | ||
| [[Ad van Liempt]] | | [[Ad van Liempt]] | ||
| Regel 808: | Regel 907: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2011 | ||
| [[Ali B op volle toeren]] | | [[Ali B op volle toeren]] | ||
| [[Ali B]] | | [[Ali B]] | ||
| Regel 815: | Regel 914: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2012 | ||
| [[Van God los (tv-serie)]] | | [[Van God los (tv-serie)]] | ||
| | | | ||
| Regel 822: | Regel 921: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2013 | ||
| [[De baby]] | | [[De baby]] | ||
| | | | ||
| Regel 829: | Regel 928: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2013 | ||
| [[Welkom in de Gouden Eeuw]] | | [[Welkom in de Gouden Eeuw]] | ||
| | | | ||
| Regel 836: | Regel 935: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2014 | ||
| [[RTL Late Night]] | | [[RTL Late Night]] | ||
| [[ | | [[Humberto Tan]] | ||
| [[RTL4]] | | [[RTL4]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2015 | ||
| [[Zondag met Lubach]] | | [[Zondag met Lubach]] | ||
| | | | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2016 | |||
| [[Floortje naar het einde van de wereld]] | |||
| | |||
| [[BNN]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2017 | |||
| [[Jinek]], [[Pauw en Jinek: De verkiezingen]], [[De Verenigde Staten van Eva]] | |||
|[[Eva Jinek]] | |||
| [[BNN]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2018 | |||
| [[De neven van Eus]] | |||
|[[Özcan Akyol]] | |||
| [[NTR]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2019 | |||
| [[Jordy Season]] | |||
|[[Jim Dedden]], [[Jan Hulst]], [[Giancarlo Sanchez]] | |||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2020 | |||
| [[100 dagen voor de klas]] | |||
|[[Tim den Besten]], [[Nicolaas Veul]] | |||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2021 | |||
| [[De wasstraat]] | |||
| | |||
| [[HUMAN]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2022 | |||
| [[Eurovisie Songfestival]] | |||
| | |||
| [[NPO]], [[NOS]], [[AVROTROS]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2023 | |||
| | |||
| [[Raven van Dorst]] | |||
| | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2024 | |||
|[[B&B vol liefde]] | |||
| | |||
| [[RTL4]] | |||
| | | | ||
Huidige versie van 11 nov 2025 16:01
De Nipkowschijf is een televisieprijs, toegekend door een jury van mediajournalisten. De prijs is in 1961 in het leven geroepen door televisierecensenten Hans Keller (de Volkskrant), Henk Schaafsma (NRC Handelsblad) en Han G. Hoekstra (Parool). Zij nemen het initiatief wanneer het Prins Bernard-fonds in 1960 de uitreiking van haar speciale jaarlijkse Televisieprijs staakt. Veertien jaar later brengen zij de uitreiking onder in een stichting. Het doel van de oudste televisieprijs is de kwaliteit van televisieprogramma’s te bevorderen.
De bestuursleden van deze stichting komen nog steeds uit de journalistieke hoek. De stichting reikt naast de Nipkowschijf ook de Zilveren Reissmicrofoon (radio) uit. De jury kan bovendien Ereprijzen voor een geheel oeuvre en eervolle vermeldingen toekennen. In de jaren 2003-2009 wordt ook de Zilveren Prichettprijs voor multimediale platforms uitgereikt.
In de tijd dat de prijs in het leven is geroepen, is er nog maar één televisiezender met een beperkt aanbod. Eén prijs is dus meer dan voldoende. Het aanbod is inmiddels sterk vergroot, maar toch houdt de stichting vast aan één categorie, wat de waarde van de prijs vergroot. Het beeld is grotendeels van zilver gemaakt. De prijs is afgeleid van de uitvinding van de Duitse ingenieur Paul Nipkow in zijn onderzoekingen om met grofrastertelevisie beelden over te brengen. De Reiszmicrofoon wordt rond het jaar 1935 gebruikt en in die dagen als zelfbouwmicrofoon door veel radioamateurs nagebouwd. De prijzen worden uitgereikt in de eerste helft van het jaar.
Ere Zilveren Nipkowschijf
| Jaar | Maker/titel | Zendg. | |
| 1962 | Mies Bouwman | ||
| 1985 | Kees van Kooten, Wim de Bie | VPRO | |
| 1989 | Wim Koole | IKON | |
| 1994 | Wim T. Schippers | VPRO | |
| 1997 | Martijn Lindenberg | NTS, NOS | |
| 1998 | Het Klokhuis | NPS | |
| 2004 | Theo Reitsma | NOS | |
| 2005 | Villa Achterwerk | VPRO | |
| 2007 | Sonja Barend, Ellen Blazer | VARA | |
| 2010 | Ad van Liempt | NPS, NTR, VPRO | |
| 2012 | De taarten van Abel | VPRO | |
| 2014 | Peter van Ingen - Zomergasten | VPRO | |
| 2017 | Frans Bromet | ||
| 2018 | André van Duin | ||
| 2019 | Jeroen Pauw | ||
| 2020 | Matthijs van Nieuwkerk | ||
| 2021 | Sinterklaasjournaal | NTR | |
| 2022 | Paul Witteman | ||
| 2023 | Even tot hier | BNNVARA | |
| 2025 | Jiskefet |