Zilveren Nipkowschijf: verschil tussen versies
Geen bewerkingssamenvatting |
|||
(38 tussenliggende versies door 5 gebruikers niet weergegeven) | |||
Regel 3: | Regel 3: | ||
De bestuursleden van deze stichting komen nog steeds uit de journalistieke hoek. De stichting reikt naast de Nipkowschijf ook de Reissmicrofoon (radio) en de Prichettprijs (multimediaal) uit. De jury kan bovendien Ereprijzen voor een geheel oeuvre en eervolle vermeldingen toekennen. De stichting Nipkow werkt zonder nominaties. | De bestuursleden van deze stichting komen nog steeds uit de journalistieke hoek. De stichting reikt naast de Nipkowschijf ook de Reissmicrofoon (radio) en de Prichettprijs (multimediaal) uit. De jury kan bovendien Ereprijzen voor een geheel oeuvre en eervolle vermeldingen toekennen. De stichting Nipkow werkt zonder nominaties. | ||
In de tijd dat de prijs in het leven is geroepen, is er nog maar één televisiezender met een beperkt aanbod. Eén prijs is dus meer dan voldoende. Het aanbod is inmiddels sterk vergroot, maar toch houdt de stichting vast aan één categorie, wat de waarde van de prijs vergroot. Het beeld is grotendeels van zilver gemaakt. De prijs is afgeleid van de uitvinding van de Duitse ingenieur Paul | In de tijd dat de prijs in het leven is geroepen, is er nog maar één televisiezender met een beperkt aanbod. Eén prijs is dus meer dan voldoende. Het aanbod is inmiddels sterk vergroot, maar toch houdt de stichting vast aan één categorie, wat de waarde van de prijs vergroot. Het beeld is grotendeels van zilver gemaakt. De prijs is afgeleid van de uitvinding van de Duitse ingenieur Paul Nipkow in zijn onderzoekingen om met [[grofrastertelevisie]] beelden over te brengen. De Reiszmicrofoon wordt rond het jaar 1935 gebruikt en in die dagen als [[zelfbouwmicrofoon]] door veel radioamateurs nagebouwd. | ||
De prijzen worden uitgereikt in de eerste helft van het jaar. | De prijzen worden uitgereikt in de eerste helft van het jaar. | ||
Regel 13: | Regel 13: | ||
| width="48" height="13" | Jaar | | width="48" height="13" | Jaar | ||
| width="236" | Maker/titel | | width="236" | Maker/titel | ||
| width="100" | Zendg. | | width="100" | Zendg. | ||
| width="84" | | | width="84" | | ||
Regel 20: | Regel 19: | ||
| height="26" | 1962 | | height="26" | 1962 | ||
| [[Mies Bouwman]] | | [[Mies Bouwman]] | ||
| | | | ||
| | | | ||
Regel 28: | Regel 25: | ||
| height="26" | 1985 | | height="26" | 1985 | ||
| [[Kees van Kooten]], [[Wim de Bie]] | | [[Kees van Kooten]], [[Wim de Bie]] | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
Regel 36: | Regel 31: | ||
| height="26" | 1989 | | height="26" | 1989 | ||
| [[Wim Koole]] | | [[Wim Koole]] | ||
| [[IKON]] | | [[IKON]] | ||
| | | | ||
Regel 44: | Regel 37: | ||
| height="26" | 1994 | | height="26" | 1994 | ||
| [[Wim T. Schippers]] | | [[Wim T. Schippers]] | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
Regel 52: | Regel 43: | ||
| height="26" | 1997 | | height="26" | 1997 | ||
| [[Martijn Lindenberg]] | | [[Martijn Lindenberg]] | ||
| [[NTS]], [[NOS]] | | [[NTS]], [[NOS]] | ||
| | | | ||
Regel 60: | Regel 49: | ||
| height="26" | 1998 | | height="26" | 1998 | ||
| [[Het Klokhuis]] | | [[Het Klokhuis]] | ||
| [[NPS]] | | [[NPS]] | ||
| | | | ||
Regel 68: | Regel 55: | ||
| height="26" | 2004 | | height="26" | 2004 | ||
| [[Theo Reitsma]] | | [[Theo Reitsma]] | ||
| [[NOS]] | | [[NOS]] | ||
| | | | ||
Regel 76: | Regel 61: | ||
| height="26" | 2005 | | height="26" | 2005 | ||
| [[Villa Achterwerk]] | | [[Villa Achterwerk]] | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
Regel 84: | Regel 67: | ||
| height="26" | 2007 | | height="26" | 2007 | ||
| [[Sonja Barend]], [[Ellen Blazer]] | | [[Sonja Barend]], [[Ellen Blazer]] | ||
| [[VARA]] | | [[VARA]] | ||
| | | | ||
Regel 92: | Regel 73: | ||
| height="26" | 2010 | | height="26" | 2010 | ||
| [[Ad van Liempt]] | | [[Ad van Liempt]] | ||
| [[NPS]], [[NTR]], [[VPRO]] | | [[NPS]], [[NTR]], [[VPRO]] | ||
| | | | ||
Regel 100: | Regel 79: | ||
| height="26" | 2012 | | height="26" | 2012 | ||
| [[De taarten van Abel]] | | [[De taarten van Abel]] | ||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2014 | |||
| [[Peter van Ingen]] - [[Zomergasten]] | |||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2017 | |||
| [[Frans Bromet]] | |||
| | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2018 | |||
| [[André van Duin]] | |||
| | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2019 | |||
| [[Jeroen Pauw]] | |||
| | | | ||
| [[ | | | ||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2020 | |||
| [[Matthijs van Nieuwkerk]] | |||
| | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2021 | |||
| [[Sinterklaasjournaal]] | |||
| [[NTR]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2022 | |||
| [[Paul Witteman]] | |||
| | | | ||
| | | | ||
|} | |} | ||
Regel 119: | Regel 139: | ||
| height="26" | 1961 | | height="26" | 1961 | ||
| [[Kunstgrepen]] | | [[Kunstgrepen]] | ||
| [[Pierre | | [[Pierre Janssen]], [[Leen Timp]] | ||
| [[AVRO]] | | [[AVRO]] | ||
| | | | ||
Regel 131: | Regel 151: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1962 | ||
| [[De bezetting]] | | [[De bezetting]] | ||
| [[Lou de Jong]] | | [[Lou de Jong]] | ||
Regel 145: | Regel 165: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1963 | ||
| [[De Rudi Carrell show]] | | [[De Rudi Carrell show]] | ||
| [[Rudi Carrell]] | | [[Rudi Carrell]] | ||
Regel 159: | Regel 179: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1964 | ||
| [[Brandpunt]] | | [[Brandpunt]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 166: | Regel 186: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1966 | ||
| Ontwikkeling van de tv in Nederland | | Ontwikkeling van de tv in Nederland | ||
| [[Erik de Vries]] | | [[Erik de Vries]] | ||
Regel 173: | Regel 193: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1967 | ||
| Camerawerk in [[Brandpunt]] | | Camerawerk in [[Brandpunt]] | ||
| [[Piet Kaart]] | | [[Piet Kaart]] | ||
Regel 180: | Regel 200: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1968 | ||
| Niet uitgereikt | | Niet uitgereikt | ||
| | | | ||
Regel 187: | Regel 207: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1969 | ||
| Oeuvreprijs | | Oeuvreprijs | ||
| [[Bob Rooyens]] | | [[Bob Rooyens]] | ||
Regel 201: | Regel 221: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1971 | ||
| [[Een klein uur "U"]] | | [[Een klein uur "U"]] | ||
| [[Koos Postema]] | | [[Koos Postema]] | ||
Regel 208: | Regel 228: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1972 | ||
| [[Een milde dood]] | | [[Een milde dood]] | ||
| [[Henk Mochel]] | | [[Henk Mochel]] | ||
Regel 215: | Regel 235: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1973 | ||
| [[Het gat van Nederland]] | | [[Het gat van Nederland]] | ||
| [[Hans Keller]] | | [[Hans Keller]] | ||
Regel 236: | Regel 256: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1976 | ||
| Oeuvreprijs grafische vormgeving | | Oeuvreprijs grafische vormgeving | ||
| [[Jaap Drupsteen]] | | [[Jaap Drupsteen]] | ||
Regel 264: | Regel 284: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1980 | ||
| Opname (Werktheater) | | Opname (Werktheater) | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 278: | Regel 298: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1982 | ||
| [[Vijf jaar later]] | | [[Vijf jaar later]] | ||
| [[Kees Boomkens]] | | [[Kees Boomkens]] | ||
Regel 306: | Regel 326: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1986 | ||
| [[Hier is ... Adriaan van Dis]] | | [[Hier is ... Adriaan van Dis]] | ||
| [[Adriaan van Dis]] | | [[Adriaan van Dis]] | ||
Regel 313: | Regel 333: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1987 | ||
| [[Levensberichten]] | | [[Levensberichten]] | ||
| [[Cherry Duyns]] | | [[Cherry Duyns]] | ||
Regel 320: | Regel 340: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1988 | ||
| [[De laatste voorziening]] | | [[De laatste voorziening]] | ||
| [[Maarten Schmidt]], [[Thomas Doebele]] | | [[Maarten Schmidt]], [[Thomas Doebele]] | ||
Regel 327: | Regel 347: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1989 | ||
| [[Nauwgezet en wanhopig]] | | [[Nauwgezet en wanhopig]] | ||
| [[Wim Kayzer]] | | [[Wim Kayzer]] | ||
Regel 334: | Regel 354: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1990 | ||
| [[Diogenes]] | | [[Diogenes]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 341: | Regel 361: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1990 | ||
| [[Samuel Falkland Show]] | | [[Samuel Falkland Show]] | ||
| [[Hans Hylkema]] | | [[Hans Hylkema]] | ||
Regel 362: | Regel 382: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1993 | ||
| [[De Schreeuw van de Leeuw]], [[De Leeuw is los]] | | [[De Schreeuw van de Leeuw]], [[De Leeuw is los]] | ||
| [[Paul de Leeuw]] | | [[Paul de Leeuw]] | ||
Regel 369: | Regel 389: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1994 | ||
| [[Pleidooi]] | | [[Pleidooi]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 390: | Regel 410: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1997 | ||
| [[Veldpost]] | | [[Veldpost]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 397: | Regel 417: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1998 | ||
| Oeuvreprijs | | Oeuvreprijs | ||
| [[Paul Witteman]] | | [[Paul Witteman]] | ||
Regel 404: | Regel 424: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1999 | ||
| [[Oud geld]] | | [[Oud geld]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 411: | Regel 431: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2000 | ||
| [[Een geschenk uit de hemel]]/[[De slag om de Brent Spar]] | | [[Een geschenk uit de hemel]]/[[De slag om de Brent Spar]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 425: | Regel 445: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2002 | ||
| [[Barend & Van Dorp]] | | [[Barend & Van Dorp]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 432: | Regel 452: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2003 | ||
| [[Kopspijkers]] | | [[Kopspijkers]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 439: | Regel 459: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2004 | ||
| [[PaPaul]] | | [[PaPaul]] | ||
| Programmaprijs | | Programmaprijs | ||
Regel 446: | Regel 466: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2005 | ||
| [[Holland Sport]] | | [[Holland Sport]] | ||
| | | | ||
Regel 453: | Regel 473: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2005 | ||
| [[Tegenlicht]] | | [[Tegenlicht]] | ||
| | | | ||
Regel 460: | Regel 480: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2006 | ||
| [[Koefnoen]] | | [[Koefnoen]] | ||
| | | | ||
Regel 467: | Regel 487: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2007 | ||
| [[Sporen uit het oosten]] | | [[Sporen uit het oosten]] | ||
| [[Rob Hof]] | | [[Rob Hof]] | ||
Regel 474: | Regel 494: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2008 | ||
| [[Van Dis in Afrika]] | | [[Van Dis in Afrika]] | ||
| [[Adriaan van Dis]] | | [[Adriaan van Dis]] | ||
Regel 481: | Regel 501: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2009 | ||
| [['t Vrije Schaep]] | | [['t Vrije Schaep]] | ||
| [[Frank Houtappels]] | | [[Frank Houtappels]] | ||
Regel 488: | Regel 508: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2010 | ||
| [[Kijken in de ziel]] | | [[Kijken in de ziel]] | ||
| [[Coen Verbraak]] | | [[Coen Verbraak]] | ||
Regel 495: | Regel 515: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2011 | ||
| [[De wereld draait door]] | | [[De wereld draait door]] | ||
| [[Matthijs van Nieuwkerk]] | | [[Matthijs van Nieuwkerk]] | ||
Regel 502: | Regel 522: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2012 | ||
| [[O'Hanlons helden]] | | [[O'Hanlons helden]] | ||
| [[Redmond O'Hanlon]] | | [[Redmond O'Hanlon]] | ||
Regel 509: | Regel 529: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2013 | ||
| [[Het nieuwe Rijksmuseum]] | | [[Het nieuwe Rijksmuseum]] | ||
| [[Oeke Hoogendijk]] | | [[Oeke Hoogendijk]] | ||
Regel 516: | Regel 536: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2014 | ||
| [[Ramses (dramaserie)| Ramses]] | | [[Ramses (dramaserie)| Ramses]] | ||
| [[Michiel van Erp]] | | [[Michiel van Erp]] | ||
Regel 523: | Regel 543: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2015 | ||
| [[Onze man in Teheran| Onze man in Teheran]] | | [[Onze man in Teheran| Onze man in Teheran]] | ||
| [[Roel van Broekhoven]][[Thomas Erdbrink]] | | [[Roel van Broekhoven]], [[Thomas Erdbrink]] | ||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2016 | |||
| [[Zondag met Lubach| Zondag met Lubach]] | |||
| [[Arjen Lubach]] | |||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2017 | |||
| [[Schuldig| Schuldig]] | |||
| [[Esther Gould]], [[Sarah Sylbing]] | |||
| [[HUMAN]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2018 | |||
| [[De luizenmoeder| De luizenmoeder]] | |||
| [[Jan Albert de Weerd]], [[Ilse Warringa]] e.a. | |||
| [[AVROTROS]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2019 | |||
| [[Stuk| Stuk]] | |||
| [[Jurjen Blick]] | |||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2020 | |||
| [[Brieven aan Andalusië| Brieven aan Andalusië]] | |||
| [[Stef Biemans]] | |||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2021 | |||
| [[Nieuwsuur| Nieuwsuur]] | |||
| | |||
| [[NOS]], [[NTR]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2022 | |||
| [[BOOS This is the voice| BOOS]] | |||
| | |||
| [[BNNVARA]] | |||
| | |||
|} | |} | ||
Regel 535: | Regel 602: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- style="font-weight:bold" valign="top" | |- style="font-weight:bold" valign="top" | ||
| width=" | | width="36" height="13" | Jaar | ||
| width=" | | width="156" | Titel | ||
| width=" | | width="136" | Maker | ||
| width=" | | width="80" | Zendg. | ||
| width=" | | width="124" | Opmerking | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1962 | ||
| [[Open het dorp]] | | [[Open het dorp]] | ||
| [[Mies Bouwman]] | | [[Mies Bouwman]] | ||
Regel 549: | Regel 616: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1973 | ||
| [[Den Haag Vandaag]] | | [[Den Haag Vandaag]] | ||
| | | | ||
Regel 556: | Regel 623: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1974 | ||
| [[Panoramiek]] | | [[Panoramiek]] | ||
| | | | ||
Regel 563: | Regel 630: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1976 | ||
| [[Jouw beurt]] | | [[Jouw beurt]] | ||
| [[Wim Neijman]] | | [[Wim Neijman]] | ||
Regel 570: | Regel 637: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1977 | ||
| [[Den Haag Vandaag]] | | [[Den Haag Vandaag]] | ||
| | | | ||
Regel 577: | Regel 644: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1977 | ||
| Cultureel aankoopbeleid | | Cultureel aankoopbeleid | ||
| | | | ||
Regel 584: | Regel 651: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1977 | ||
| [[Parlement en kiezer]] | | [[Parlement en kiezer]] | ||
| | | | ||
Regel 591: | Regel 658: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1978 | ||
| | | | ||
| [[Pieter Verhoeff]] | | [[Pieter Verhoeff]] | ||
Regel 598: | Regel 665: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1980 | ||
| [[Lawaaipapegaai]] | | [[Lawaaipapegaai]] | ||
| [[Burny Bos]] | | [[Burny Bos]] | ||
Regel 605: | Regel 672: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1981 | ||
| [[Showroom]] | | [[Showroom]] | ||
| | | | ||
Regel 612: | Regel 679: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1981 | ||
| [[De katvanger]] | | [[De katvanger]] | ||
| | | | ||
Regel 626: | Regel 693: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1982 | ||
| [[De jongens Veerman]] | | [[De jongens Veerman]] | ||
| [[Hans Hylkema]] | | [[Hans Hylkema]] | ||
Regel 633: | Regel 700: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1983 | ||
| [[De Titaantjes]] | | [[De Titaantjes]] | ||
| [[Hugo Heinen]] | | [[Hugo Heinen]] | ||
Regel 640: | Regel 707: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1983 | ||
| [[Oudejaarsconference]] | | [[Oudejaarsconference]] | ||
| [[Freek de Jonge]] | | [[Freek de Jonge]] | ||
Regel 647: | Regel 714: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1984 | ||
| [[Vinger aan de pols]] | | [[Vinger aan de pols]] | ||
| [[Ria Bremer]] | | [[Ria Bremer]] | ||
Regel 661: | Regel 728: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1985 | ||
| [[Achterwerk in de kast]] | | [[Achterwerk in de kast]] | ||
| | | | ||
Regel 668: | Regel 735: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1986 | ||
| [[Theo en Thea]] | | [[Theo en Thea]] | ||
| | | | ||
Regel 675: | Regel 742: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1987 | ||
| [[Een spannend bestaan]] | | [[Een spannend bestaan]] | ||
| | | | ||
Regel 682: | Regel 749: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1988 | ||
| [[Mijn idee]] | | [[Mijn idee]] | ||
| [[Karst van der Meulen]] | | [[Karst van der Meulen]] | ||
Regel 689: | Regel 756: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1989 | ||
| [[Het verhaal van Kees]] | | [[Het verhaal van Kees]] | ||
| [[Willem Wilmink]] | | [[Willem Wilmink]] | ||
Regel 696: | Regel 763: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1990 | ||
| [[Na het feest, zonder afscheid verdwenen]] | | [[Na het feest, zonder afscheid verdwenen]] | ||
| [[Toni Boumans]] | | [[Toni Boumans]] | ||
Regel 703: | Regel 770: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1991 | ||
| | | | ||
| [[Paul de Leeuw]] | | [[Paul de Leeuw]] | ||
Regel 710: | Regel 777: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1993 | ||
| [[Pleidooi]] | | [[Pleidooi]] | ||
| | | | ||
Regel 717: | Regel 784: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1995 | ||
| [[Na de oorlog]] | | [[Na de oorlog]] | ||
| | | | ||
Regel 724: | Regel 791: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1995 | ||
| Nederland-Turkije | | Nederland-Turkije | ||
| | | | ||
Regel 731: | Regel 798: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1998 | ||
| [[Sportpaleis De Jong]] | | [[Sportpaleis De Jong]] | ||
| [[Wilfried de Jong]] | | [[Wilfried de Jong]] | ||
Regel 738: | Regel 805: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 1999 | ||
| [[Michiel van Erp]] | | [[Michiel van Erp]] | ||
| [[Lang leve de kampioenen]] | | [[Lang leve de kampioenen]] | ||
Regel 745: | Regel 812: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2000 | ||
| [[De Daltons]] | | [[De Daltons]] | ||
| | | | ||
Regel 752: | Regel 819: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2001 | ||
| Telefilm project | | Telefilm project | ||
| | | | ||
Regel 759: | Regel 826: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2002 | ||
| [[De enclave]] | | [[De enclave]] | ||
| | | | ||
Regel 766: | Regel 833: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2003 | ||
| [[Tegenlicht]] | | [[Tegenlicht]] | ||
| | | | ||
Regel 773: | Regel 840: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2007 | ||
| [[Beperkt houdbaar]] | | [[Beperkt houdbaar]] | ||
| [[Sunny Bergman]] | | [[Sunny Bergman]] | ||
Regel 780: | Regel 847: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2008 | ||
| [[Sexy]] | | [[Sexy]] | ||
| [[Menna Laura Meijer]] | | [[Menna Laura Meijer]] | ||
Regel 787: | Regel 854: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2009 | ||
| [[Van Moskou tot Magadan]] | | [[Van Moskou tot Magadan]] | ||
| [[Jelle Brandt Cortius]] | | [[Jelle Brandt Cortius]] | ||
Regel 794: | Regel 861: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2010 | ||
| [[Lucky TV]] | | [[Lucky TV]] | ||
| [[Sander van | | [[Sander van de Pavert]] | ||
| [[VARA]] | | [[VARA]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2010 | ||
| | | | ||
| [[Ad van Liempt]] | | [[Ad van Liempt]] | ||
Regel 808: | Regel 875: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2011 | ||
| [[Ali B op volle toeren]] | | [[Ali B op volle toeren]] | ||
| [[Ali B]] | | [[Ali B]] | ||
Regel 815: | Regel 882: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2012 | ||
| [[Van God los (tv-serie)]] | | [[Van God los (tv-serie)]] | ||
| | | | ||
Regel 822: | Regel 889: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2013 | ||
| [[De baby]] | | [[De baby]] | ||
| | | | ||
Regel 829: | Regel 896: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2013 | ||
| [[Welkom in de Gouden Eeuw]] | | [[Welkom in de Gouden Eeuw]] | ||
| | | | ||
Regel 836: | Regel 903: | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2014 | ||
| [[RTL Late Night]] | | [[RTL Late Night]] | ||
| [[ | | [[Humberto Tan]] | ||
| [[RTL4]] | | [[RTL4]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |- valign="top" | ||
| height=" | | height="26" | 2015 | ||
| [[Zondag met Lubach]] | | [[Zondag met Lubach]] | ||
| | | | ||
| [[VPRO]] | | [[VPRO]] | ||
| | | | ||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2016 | |||
| [[Floortje naar het einde van de wereld]] | |||
| | |||
| [[BNN]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2017 | |||
| [[Jinek]], [[Pauw en Jinek: De verkiezingen]], [[De Verenigde Staten van Eva]] | |||
|[[Eva Jinek]] | |||
| [[BNN]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2018 | |||
| [[De neven van Eus]] | |||
|[[Özcan Akyol]] | |||
| [[NTR]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2019 | |||
| [[Jordy Season]] | |||
|[[Jim Dedden]], [[Jan Hulst]], [[Giancarlo Sanchez]] | |||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2020 | |||
| [[100 dagen voor de klas]] | |||
|[[Tim den Besten]], [[Nicolaas Veul]] | |||
| [[VPRO]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2021 | |||
| [[De wasstraat]] | |||
| | |||
| [[HUMAN]] | |||
| | |||
|- valign="top" | |||
| height="26" | 2022 | |||
| [[Eurovisie Songfestival]] | |||
| | |||
| [[NPO]], [[NOS]], [[AVROTROS]] | |||
| | |||
|} | |} | ||
[[category:Prijzen]] | [[category:Prijzen]] |
Versie van 17 mei 2023 11:18
De Nipkowschijf is een televisieprijs, toegekend door een jury van mediajournalisten. De prijs is in 1961 in het leven geroepen door televisierecensenten Hans Keller (de Volkskrant), Henk Schaafsma (NRC Handelsblad) en Han G. Hoekstra (Parool). Zij nemen het initiatief wanneer het Prins Bernard-fonds in 1960 de uitreiking van haar speciale jaarlijkse Televisieprijs staakt. Veertien jaar later brengen zij de uitreiking onder in een stichting. Het doel van de oudste televisieprijs is de kwaliteit van televisieprogramma’s te bevorderen.
De bestuursleden van deze stichting komen nog steeds uit de journalistieke hoek. De stichting reikt naast de Nipkowschijf ook de Reissmicrofoon (radio) en de Prichettprijs (multimediaal) uit. De jury kan bovendien Ereprijzen voor een geheel oeuvre en eervolle vermeldingen toekennen. De stichting Nipkow werkt zonder nominaties.
In de tijd dat de prijs in het leven is geroepen, is er nog maar één televisiezender met een beperkt aanbod. Eén prijs is dus meer dan voldoende. Het aanbod is inmiddels sterk vergroot, maar toch houdt de stichting vast aan één categorie, wat de waarde van de prijs vergroot. Het beeld is grotendeels van zilver gemaakt. De prijs is afgeleid van de uitvinding van de Duitse ingenieur Paul Nipkow in zijn onderzoekingen om met grofrastertelevisie beelden over te brengen. De Reiszmicrofoon wordt rond het jaar 1935 gebruikt en in die dagen als zelfbouwmicrofoon door veel radioamateurs nagebouwd. De prijzen worden uitgereikt in de eerste helft van het jaar.
Ere Zilveren Nipkowschijf
Jaar | Maker/titel | Zendg. | |
1962 | Mies Bouwman | ||
1985 | Kees van Kooten, Wim de Bie | VPRO | |
1989 | Wim Koole | IKON | |
1994 | Wim T. Schippers | VPRO | |
1997 | Martijn Lindenberg | NTS, NOS | |
1998 | Het Klokhuis | NPS | |
2004 | Theo Reitsma | NOS | |
2005 | Villa Achterwerk | VPRO | |
2007 | Sonja Barend, Ellen Blazer | VARA | |
2010 | Ad van Liempt | NPS, NTR, VPRO | |
2012 | De taarten van Abel | VPRO | |
2014 | Peter van Ingen - Zomergasten | VPRO | |
2017 | Frans Bromet | ||
2018 | André van Duin | ||
2019 | Jeroen Pauw | ||
2020 | Matthijs van Nieuwkerk | ||
2021 | Sinterklaasjournaal | NTR | |
2022 | Paul Witteman |